HEE WELLING, stol, About a Chair, HAY, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MICHAEL WERNMARKER, färglitografi
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND, silver, svenska stämplar SMH, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER, 4 st, glas och bärnsten, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FIGURER, 2 st, kristall, Swarowski, Österrike, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
COLLIER OCH BROSCHER, 3 del, silver, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BÄGARE, KALK OCH SERVIETTRING, silver, tot vikt ca 100 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, HE Stockholm 1963, vikt ca 3,4 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
POKALER, 2 st, silver, tot vikt ca 275 g
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
EVA LINDBERG Eva (1962-2022), färglitografi, signerad och daterad -94
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
ARMBANDSUR, Örnen Lyx, herr, guld på stål, manuell, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
VAS, sk uranglas, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, omkring 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HÄNGE, silver, med ametistkluster, Smykkesmeden, Danmark, sannolikt 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TAPIO WIRKKALA, skål, glas, Iittala, Finland, signerad
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, bla 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
PIERRE SINDRE, skrivstol, "Day high", Gärsnäs, 2000-tal
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
VÄGGUR, Smith 8 day, England, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SKRIVSTÄLL, vitmetall, WMF (Württembergische Metallwarenfabrik), jugend, omkring år 1900
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
FIGUR, gjutgods, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE OCH 1 PAR ÖRHÄNGEN, 18k guld, Alton 1964, med lila stenar, tot vikt ca 5 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
PELARBORD, sent 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
KLACKRING OCH ÖRHÄNGE, 18k guld, tot vikt ca 3,8 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
STORMLYKTA, metall och glas, Primus, nr 992, 1900-talets mitt
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
SKRIVSTOL, Martela, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, silver, med malakit, JMH, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ALDO LONDI, figur, stengods, "Rimini Blue" Bitossi, Italien, 1960-/70-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, 1800-tal, vikt ca 160 g
Slutpris950 SEK
Värdering700 SEK
PAUL KEDELV, 2 st skålar, glas, Coquille, Flygsfors, bla daterad -57
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
NANNA DITZEL, 6 st karmstolar, "Trinidad", modell 3297, Fredericia Furniture, Danmark, 2000-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 500 SEK
VASER, 1 par, cloisonné, orientaliska, sannolikt 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 8 st, silver, bla med vita stenar, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
KRUKOR SAMT SKÅL, 3 del, lergods, bla Upsala Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MINIATYRMÅLNING, blandteknik, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
RING, HÄNGE OCH BROSCHNÅL, silver och förgyllt silver, med granater, kamé och mikromosaik, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
ARMBAND OCH COLLIER, 3 del, silver, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BONBONJÄR, böhmiskt glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIVIND IVERSEN, 4 st, stolar, "City", Fora Form, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
RING, 18k guld, med blå sten, tot vikt ca 5,9 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
DAMARMBANDSUR, Certina, guld på stål, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, metall och glas, art dèco, 1920-/30-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
HEE WELLING, barstolar, 3 st, "About a Stool", HAY, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Satsuma, Japan, sent 1800-/tidigt 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, Reijmyre, 1900-/2000-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
PUNSCHMUGGAR, 6 st, silver, GAB Stockholm 1967, tot vikt ca 165 g
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, silver, MGAB 1947, tot vikt ca 379 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 800 SEK
HÄNGE, bla guld, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK