SVEN LIDBERG (1929-2009), olja på pannå, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, 18k guld, med opal, vikt ca 4 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FIGURINER, 7 st, porslin, Tyskland, bla Wallendorf, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SHACKBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, häst, ur serien Lillskansen, stengods, Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL, rödtonat glas, 1900-talets mitt, möjligen Reijmyre
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFF, kelimväv, 2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 30 del, "French garden fleurence", Villeroy & Boch, 19000-talets slut
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
MOCCASKEDAR, 6 st, sterling silver, Norge, Emalj
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt 1800-tal, olja på duk
Slutpris5 800 SEK
Värdering2 500 SEK
APOTEKSBURK, brunt glas, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PALLAR, 1 par, Offecct, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 1929
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, bordsuppsats, 3 del, brons, tidigt 1900-tal, signerade och daterad Titzé 18
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k guld, med onyx, svenska stämplar 1952, vikt ca 2,8 g
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
ORIENTMATTA, ca 210 x 305
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, stenmassa, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 SEK
LINNEDUKAR, samling, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
FISKGRYTA, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
FICKUR, silver, Zenith, 1800-/1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering400 SEK
LISA LARSON, "Johanna", stengods, Gustavsberg
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
BERTIL ALMLÖF, träsnitt, signerat
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FICKURSSTÄLL MED FICKUR, sent 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad E Å:hjelm 1920
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DUKAR, 17 st, linne, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, galleri, Bochara, ca 78 x 317 cm
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
LISA LARSON, "Pelle", stengods, Gustavsberg
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, rotting och bambu, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
DAGMAR GLEMME (född 1942), färglitografi, signerad och numrerad 240/250
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
DAMSKRIVBORD, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
PARAPLYSTÄLL, Garlo, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BARPALL, Thonetstil, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABER, trä, Designhouse Stockholm
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MATSERVIS, 58 del, Bavaria, 1900-talets andra hälft, för 12 personer
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Etch", samtida, mässing
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
BARPALLAR, 4 st, "Core", Sakndiform, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
HINK, koppar, sannolikt sent 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KAFFESKEDAR, 7 st, 1800-tal, tot vikt ca 87 g
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
MÄRKLIN el-lok MS 800
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 SEK
SNURRFÅTÖLJER, 1 par, samtida, Helland, Norge
Slutpris1 400 SEK
Värdering800 SEK
SJALNÅL, 18k guld, med odlad pärla, vikt ca 1,2 g
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
MÄRKLIN, vagnar, 8 st
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 1 par, rokokostil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
JUBILEUMSMYNT, 23k guld, vikt ca 13 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering6 500 SEK
ORIENTMATTA, ca 160 x 195 cm
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK