BARPALLAR, 4 st, "Core", Sakndiform, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, Grange, 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BRINGARE, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, mindre modell, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
TAPIO WIRKKALA, vas, "Polygon", Rosenthal Studio-linie
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
MATGRUPP, 5 delar, Karl-Erik Ekselius, JOC Möbler, Vetlanda, 1900-talets mitt
Slutpris5 800 SEK
Värdering6 000 SEK
HELGA WACHHOLZ (Tyskland född 1936), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 101 del, rostfritt stål, "Guldi", Nils Johan, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TAMBURMAJOR, metall, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering400 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, Hällefors Bruk, sannolikt sent 1800-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, galleri, old, ca 275 x 84 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
KONSTLITTERATUR, bla om silver, smycken, antikviteter, kyrkor.
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DENES PERGER (1934-2015), akvarell, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ROGER PERSSON, "Bespoke", matbord, Swedese, samtida
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
LARS JOHANNES SVONNI, samekniv, signerad LJ Svonni
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
RINGAR OA GULD, med olika ädelstenar, tot vikt ca 5,5 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄVD TEXTIL, sidenbrokad, 1900-/2000-tal, ca 195 x 127 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BRICKBORD, 1950-/60-tal, sannolikt Danmark
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, Tyringe konsthantverk, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
WALDEMAR LORENTZON (1899-1984), färglitografi, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Dux, Ljungs Industier, 1950-/60-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering4 000 SEK
TRÄFIGURER, 10 st, snidat och bemålat trä, 1900-tal, bl a Lars Enarsson
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, "Kalle", stengods, Gustavsberg
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
TERRIN, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
MONTANA, modul, 2000-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSDEKORATION, metall och pärlemo, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris750 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
MÄRKLIN, vagnar, 10 st
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
ARMBANDSUR, herr, Enicar, 1960-/70-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
STELLAN MÖRNER (1896-1979), färglitografi, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
LISA LARSON, "Pelle", stengods, Gustavsberg
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
ROLAND SVENSSON, färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BRUNO MATHSSON, fotpall, "Jetson 66", DUX
Slutpris6 800 SEK
Värdering7 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, keramikreliefer, otydligt signerad
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 84 del, silver, GAB Stockholm 1906, tot vikt inkl rostfria blad 4 480 g
Slutpris16 500 SEK
Värdering17 000 SEK
STIG JONZON (1913-1987), olja på pannå, signerad och daterad 1963
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GIPSFORMAR, 14 st, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
YXBLAD, sten, forntida
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
KÖPMANSDISK, 1900-talets mitt, ek
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
CARL AUGUST FAHLGREN (1819-1905), olja på duk, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord "Bond", Gärsnäs, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
ORIENTMATTA, old, figural, ca 96 x 70 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
TÅGBANA, Märklin
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK