CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
KOLONNER, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 10 st, glas, tidigt 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ZENITH, armbandsur, 18k guld, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 000 SEK
GULD, 18k, ring med stenar, tot vikt ca 6 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
MILAN VOBRUBA, färglitografi, signerat och numrerat 137/180
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, sannolikt old, ca 135 x 86 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1700-/1800-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
MÄRKLIN, ellok, 30430, SJ, Rc 1016 i originalkartong
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
TALLRIKSHYLLA, 1900-tal
TALLRIKSHYLLA, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas"
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 SEK
SKEDAR, 38 st, silver, olika silversmeder och modeller, 1800/1900-tal tot vikt ca 501 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
KORNISCH, skuret trä, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Samsas", OH Sjögren, 1900-talets mitt
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
CIGARRETUI, silver, C.G HALLBERG, år 1905, total vikt ca 124 gram
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
HERMAN TALVIK (1906-1984), etsning, signerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
MATSALSMÖBEL, 9 del, ek, 1900-talets mitt
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 500 SEK
GÖSTA WERNER (1909-1989), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
ROTTINGMÖBEL, 5 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
DALAHÄSTAR, 13 st, skuret trä, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, Kelim, ca 292 x 198 cm
MATTA, Kelim, ca 292 x 198 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
FIGUR, porslin, Goebel, julängel, 2005
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
DAMARMBANDSUR, 18k guld, Certina, tot vikt ca 23 g
Slutpris7 600 SEK
Värdering8 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, 1900-tal, monogramsignerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
SPARBÖSSA, mässing, 1800-tal
SPARBÖSSA, mässing, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
CARL DELSBO (1892-1990), oljemålning, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
DAVID GECKELER, 3 st, barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
TABURETTER, 1 par, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
TAKLAMPA, "Bonbon lamp", HAY, Danmark, samtida
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, oljemålning, signerad och daterad -69
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
MÄRKLIN, ånglok med tender, 50 1232
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad S Longby
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
YTTERFORDER, Rörstrand, 1900-talets början
Slutpris800 SEK
Värdering400 SEK
SKÅP, teakfanér, 1950-/60-tal
SKÅP, teakfanér, 1950-/60-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
THURE WAHLSTRÖM (1908-1998), oljemålning, signerad och daterad -67
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
SIDOBORD, 1 par snarlika, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, stenmassa, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, Royal Copenhagen, porslin
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HANDTAG, 4 st, mässing och smide, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MYNT, ca 98 st, 5 kr, mestadels 1972 samt äldre
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med fasettslipade ametister, vikt ca 8 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK