FIGUR, porslin, Goebel, julängel, 2008
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LASSE ÅBERG (född 1940), färglitografi, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STRINGHYLLA, 1900-talets mitt
STRINGHYLLA, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
BROSCHER, 5 st, silver, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PARFYMFLAKONGER, 3 st, glas, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SKULPTUR, stengods, sannolikt 1900-talets andra hälft, otydligt signerat
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
ÖLGLAS, 9 st, glas, 1900-tal
ÖLGLAS, 9 st, glas, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, 18k guld, Zenith, tot vikt ca 33 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering6 000 SEK
SKÅL OCH VASER, 3 st, kristall, bla Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
VASER, 1 par, glas, 1800-/1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering200 SEK
VAS, gröntonat glas, sannolikt Erik Höglund, Boda, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
BORDSPENDYL, marmor, sannolikt 1800-talets första hälft
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
TAKLAMPA, glas och metall, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering500 SEK
BRÖDERNA ANDERSSON, soffa, tresits, "Ambassadör", 1900-/2000-tal
Slutpris7 400 SEK
Värdering4 000 SEK
MATSKEDAR, 5 st, silver, tot vikt ca 275 g
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGEL, sannolikt 1700-/1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
DAVID GECKELER, stolar, 6 st, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 000 SEK
DANIEL ARSHAM (född 1980 USA), skulptur, "Eroded Porsche 911 turbo (930)", 2020, limiterad
Slutpris6 800 SEK
Värdering15 000 SEK
EDWARD HALD, vas, fiskgraal, Orrefors, 1900-talets mitt
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÅLFAT, lergods, 1800-tal
SKÅLFAT, lergods, 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, gulmetalll, bla grekisk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k vitguld, med briljantslipade diamanter och nefrit
Slutpris5 500 SEK
Värdering7 000 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
SPELDOSA, gjutgods, "Classic gnomes", 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
MÄRKLIN, 28703, H0, ånglok med vagnar, med originalförpackning
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
MÄRKLIN, 8 st, vagnar med jultema, H0, med originalförpackningar
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 6 st, sk östgötastolar, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
MÄRKLIN, 37755 Dm3, H0, malmtågslok, Statens Järnvägar
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM (1906-1994), vas, Orrefors, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
CAFÉSTOLAR, 6 st, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SOPPSLEVAR, 2 st, silver, Sverige, år 1800/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
WHISKYGLAS MED KARAFF OCH ISHINK, 13 del, kristall, "City", Vicke Lindstrand, Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, blyinfattat glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
SAMLING SILVER, 36-delar, bl a Cecons, GAB, CGH, olika årgångar, 1900-tal, total vikt ca 446 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
VASER, 2 st, lergods, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ERIC MERTHEN, fåtölj, "Cadett", 1900-talets mitt
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
JOHANNES RAVN (1922-1991), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FIGURIN, porslin, Goebel, Bambi ur Walt Disney, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FIGURER, 9 st, gjutgods, "Classic gnomes", 1900-/2000-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 SEK
MÄRKLIN, 4 st, godsvagnar
MÄRKLIN, 4 st, godsvagnar
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK