MILAN VOBRUBA, vas, glas, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, sengustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, ca 222 x 158 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
FIGURINER, 2 st, hästar, proslin, Beswick, England
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPETT, mässing, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, väggrelief, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅL OCH URNOR, 3 del, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 SEK
ETAGEBORD, 1900-talets början
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
GARDINLÄNGDER, 1 par, "Latika", Designed by ECHO
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft, Italien
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, samtida
Slutpris4 200 SEK
Värdering5 000 SEK
FIGURER, 7 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
KANDELABER, mässing, Skultuna Bruk, 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
PALL, furu, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, Karl Johanstil, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HERRARMBANDSUR, Omega Seamaster, Automatic, 1960-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 000 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, större modell, gjutjärn, samtida
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
SAMLING GLAS, 18 delar, Iittala, Finland
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
BOKHYLLA, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER MED HÄNGE, 18k guld, vikt ca 17,4 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering7 000 SEK
RING, 18k guld, med diamanter och blå stenar, tot vikt ca 3 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
BARSKÅP, renässansstil, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, keramik, 2000-tal
Slutpris900 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, stål, Alpina, 1900-talets mitt
Slutpris850 SEK
Värdering300 SEK
CLUBFÅTÖLJER, 1 par, AB Sollebruns Möbelindustri, tidigt 1900-tal
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 500 SEK
PIEDESTAL, keramik,, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, 2 st, Longines samt Rutina
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 SEK
RING, 14k vitguld, med briljant och åttkantslipade diamanter, tot vikt ca 4 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
VERNER PANTON, "Amoebe high", fåtölj, för Vitra, samtida
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
FÅTÖLJ, 1960-tal, klädsel av läder
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
ENSTENSHÄNGE, briljantslipad diamant ca 0.52 ct, kedja och fattning i låghaltigt guld, kedjans vikt ca 4,3 g
Slutpris7 000 SEK
Värdering10 000 SEK
VIDE JANSON, färglitografi, signerad
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, ur serien Skansen, Gustavsberg
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, stol, 'Wire Chair", Vitra, formgiven 1951
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KUDDFODRAL, 6 st, Kelim, ca 50 x 50 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
RING, 18k guld, med gammalslipad diamant ca 0.40 ct, tot vikt ca 3,7 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 500 SEK
GUNNEL SAHLIN, 3 st, skulpturer, glas, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, efter "Arco", sannolikt Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
RING, 18k vitguld, med 8 briljantslipade diamanter, tot vikt ca 5.5 g
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-talets första hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VASER, 1 par, svart glas, art déco, sannolikt 1930-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOL, "Åkerblomstolen", Gunnar Eklöf, AB Nässjö stolfabrik, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, alabaster, Mauricio Feher, Spanien, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PATRICK LIVINGSTONE (Irland, född 1956), färglitografi, signerad och numrerad 231/275
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK