TAKKRONA, malm, barockstil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
WHISKEYGLAS SAMT ISHINK, 15-delar, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
TAPIO WIRKKALA, tillbringare, "Ultima Thule", glas, Iittala, Finland
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
JEAN-MARIE MASSAUD, stolar, 6 st, "Flow Chair", MDF, Italy
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1966, vikt ca 10,2 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 500 SEK
FIGURINER, 3 st, porslin, Goebel, 1900-talets slut
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
COLLIER, 3 st, 1900-tal, varav ett i malakit
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ELIS RYBERG (1919-1985), olja på duk, signerad och daterad 1973
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
DAMARMBANDSUR, Marker, 18k guld
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
KAFFEGLAS, 7 st, glas, Iittala, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ASSIETTER OCH SKÅLAR, 11 del, glas, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MILAN VOBRUBA, skulptur, glas, Gusum, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLYKTOR, 1 par, mässing, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, soffbord, "Plommonet", Nordiska Kompaniet
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
LJUSPLÅT, mässing, 1900-tal
LJUSPLÅT, mässing, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, soffa, "Paradiset", Nordiska kompaniet
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
KANNA OCH SKÅLAR, 6 del, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, briljantslipad diamant 0.55 ct, GK Stockholm 1972, tot vikt ca 8,9 g
Slutpris5 300 SEK
Värdering7 000 SEK
MATBORD, 1800-talets mitt
MATBORD, 1800-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
DALAHÄST, skuret trä, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,1 g
RING, 18k guld, vikt ca 4,1 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
ARMBANDSUR, Certina, New Art, Automatic, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
CERTINA, damarmbandsur, 14/18k guld, tot vikt ca 21,7 gram
Slutpris6 600 SEK
Värdering6 000 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 4,9 g
RING, 18k guld, vikt ca 4,9 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
DAMSKRIVBORD, sengustavianskt, 1800-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
SKEDAR, 4 st, silver,  1800-/1900-tal, tot vikt ca 124 g
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
KLACKRINGAR, 2 st, 18k guld, vikt ca 4,7 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 000 SEK
ÅKE CARLSTRÖM (född 1934), oljemålning
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, no 100
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
AMERIKAUR, 1900-talets första hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKE, trä, Einar Nerman, Brio
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STÅBORD, HAY, "CPH20"
STÅBORD, HAY, "CPH20"
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
BERTIL WAHLBERG (1923-1980), olja på pannå, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 160 x 106 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 5 st, Bauhausmodell, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 500 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, fåtölj, "Lilla Eva", Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
BAJONETT, Sverige, No 415
BAJONETT, Sverige, No 415
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NAUTISKA INSTRUMENT, mässing, däcksbalk från Rikswasa, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, Kelim, ca 286 x 206 cm
MATTA, Kelim, ca 286 x 206 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
HÄNGEN/BERLOCKER, 5 st, 18k guld, tot vikt ca 4,3 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
CARL MALMSTEN, 7 del, matsalsmöbel, "Calmare Nyckel", Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 000 SEK
SOFTLINE, sittpuff, 2000-tal
SOFTLINE, sittpuff, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Svenska slott, 1976, vikt ca 16 g
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
SKÅL, tenn, Edvin Ollers, art déco, Stockholm 1930
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
FIGURIN, parian, "Kan du inte tala", Gustavsberg, tidigt 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
OLLE RHÖNNSTAD (1931-1988), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK