ELGITARR, Gibson, Les Paul, 2011
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, kromad metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL, 1950-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, stengods, Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
PLÄD, virkad, "sk mormorsrutan", 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
URNOR MED SOCKLAR, 1 par, gjutjärn
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BRICKA, plåt, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, kontorsstol, "EA-108", Vitra, samtida
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 500 SEK
MORTLAR, 2 st, mässing, sannolikt 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, Certina automatic, stål, 1960-/70-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
AUDUBON, "Audubons fågelmålningar i original - del I och II", förord av Gunnar Brusewitz. Inledning av Marshall B. Davidson, Örebro 1973
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
MUUTO, taklampa, "Rime", TAF Studio
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 000 SEK
DALAHÄSTAR, 2 st, 1900-talets första hälft, varav en ljusstake
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSMASKINER, 5 st, 2000-tal, bla elektriska
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, David Design, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ORIENTMATTA, Nain, med silkeinslag, diameter ca 150 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
GEORGE CARWARDNE, golvlampa, "1227", Anglepoise, England, nutida
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
VAS, opakglas, 1800-talets slut
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
REINHOLD LJUNGGREN, mapp med 8 färglitografier, signerade och numrerade 223/250
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
JORDGLOB, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, rotting, Ikea, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Tissot Goldrun
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
VÄGGBONAD, målad textil, uppspänd på pannå, orientalisk, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MYNT, 1 kr, bla 1973, tot vikt ca 6 000 g
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
LOUISE CAMPBELL, taklampa, "Collage 450", Louis Poulsen, Danmark, 2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
SAMLING KAMEROR, Agfa, Konika, Practica, 1900-talets mitt och andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
CAFÈSTOLAR. 4 st, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
SÄNGBORD, 1 par, sent 1800-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBANDSUR, Viking Sport, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PALL, Profim, samtida
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1970-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
FÅTÖLJ, 1970-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
TALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
YNGVE EKSTRÖM, "Arka", karmstol, formgiven 1955
Slutpris2 600 SEK
Värdering500 SEK
EMIL ÅBERG (1864-1940), blandteknik på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TAKKRONA, mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, old, Bochara, ca 173 x 240 cm
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
PIEDESTAL, porslin, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampor, 1 par, mässing och glas, Orrefors, 1960-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SEPPO KOHO. "Victo 4250 pendel", taklampa, Secto design, samtida
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
MATSERVIS, 54 del, porslin, "Impero", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
RELIEF, trä, orientalisk, 1800-/1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK