LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1800-tal, sannolikt Nyköpings mässingsbruk, stämplade CWL, no 33
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOHAN OSSIAN-ANDERSSON (1889 - 1975), olja på duk, signerad
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
SOFFBORD, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARTHUR PERCY, ljusstakar samt skål, 3 del, porslin, Gefle, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SELTERGLAS, 11 st, glas, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFF, EFG, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG. 12 st assietter, flintgods, "Spisa Ribb", Gustavsberg
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
BJÖRN DAHLSTRÖM, karmstolar, 3 st, "Yes 097", NC Nordic Care, 2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
SALONGSMÖBEL 3 del, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BROSCHER, 3 st, silver, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FICKUR, 2 st, vitmetall, 1800-/1900-tal, bla Omega
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SILVERSMYCKEN, 6 del, bla med bärnsten
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SELTERGLAS, 7 st, rött glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR BOLIN, "Nostalgi", Essem Design, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG. 10 st assietter, flintgods, "Adam", Gustavsberg (1959-74)
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, metall, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, större modell, samtida
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
LISA LARSON, "Gunnar Sträng", sparbössa, Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, vikt a 4,9 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, svenska stämplar 1935, vikt ca 15,5 g
Slutpris6 400 SEK
Värdering7 000 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, porslin, "Vinranka", Gefle, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, Aurogenta, stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, empirestil, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
KORG, större modell, rotting, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGVITRINSKÅP, 1800-/1900-tal, målat
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE OCH RINGAR, 3 del, 18k guld, tot vikt ca 5 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, glas, "Kraka", Orrefors, signerad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
GUNNAR WENNERBERG, 1 par ytterfoder, porslin, "Liljekonvalj", Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 4 st, Martela, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SIMON GATE (1883-1945), skål, glas, Orrefors, 1930-tal, signerad
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
STOLAR, 4 st, ek, 1950-/60-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing och trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 1 par, sengustavianska, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
ODOARDO FIORAVANTI, 6 st stolar, "Snow", Pedrali, Italien
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
ARMBANDSUR, Omega Seamaster, stål, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
DEKORELEMENT, sannolikt nefrit, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
MINNESMYNT, 23k guld, vikt ca 12 g
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, röd marmor, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
INNERMOST, bordslampa, "Asteroid", för inomhus och utomhusbruk, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJ, "Mariposa Oyster", Cuero Design, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
BARNSERVISER, 2 st, porslin, bla Royal Doulton, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK