ANGRE, herrarmbandsur, 18k guld, tot vikt ca 60,4 g
Slutpris17 500 SEK
Värdering22 000 SEK
TAKLAMPA, kromad metall, funkis, 1930-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, guldafghan, old, ca 272 x 199 cm
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
STOLAR, 1 par, Thonet, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
FAT OCH CRÈMEKOPPAR, 4 del, porslin, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KLÄDSKÅP, ek, 1900-talets början
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
RINGAR, 2 st, 18k vitguld, tot vikt ca 5,9 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
ENSTENSRING, 18k vitguld, briljantslipad diamant ca 0.17 ct, tot ca 2,1 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
LOCKURNA, keramik,  Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering800 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
FIGURER 1 par, porslin, Kina, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BOJANER, 2 st, porslin, Yung Cheng, Kina, 1700-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering600 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
PENSELVASER, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 500 SEK
SÅSKANNOR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
ARMBANDSUR, By Billgren, stål, samtida
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABRAR, 3 st, smide, allmoge 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
SPARBÖSSA, mässing, Östgötabanken, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SÄKERHETSNÅL, 18k guld, vikt ca 1 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
VITRINSKÅP, 1900-tal, större modell, enligt uppgift från Budapest, höjd 260 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
FÅTÖJ, 1900-talets mitt
FÅTÖJ, 1900-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 8 st, Inoff App, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 200 SEK
SIDOBORD, rotarbete, 1900-tal
SIDOBORD, rotarbete, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VAS, kristall, "Diamond", Strömbergshyttan, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HUMIDOR, silver, 1900-tal
HUMIDOR, silver, 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
GÖRAN MALMVALL, soffa, Svensk fur, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 4,8 g
RING, 23k guld, vikt ca 4,8 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
COLLIER, 18k guld, Bismarck, vikt ca 13,5 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering6 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 293 x 208 cm
MATTA, Kelim, ca 293 x 208 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 500 SEK
VASER, 2 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, "DCM", Vitra
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Eterna Matic, 1900-talets andra hälft
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 000 SEK
MATSKEDAR, 4 st, silver, bla omkring år 1800, tot vikt ca 230 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER OCH ARMBAND, sterlingsilver och silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
TIMO SARPANEVA, 5 st ljusstakar, glas, "Festivo", Iittala, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
GÖRAN WÄRFF, ljuslyktor, 1 par, glas, "Sunflower", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
STIG LINDBERG, skålfat, stengods, Gustavsberg studio, signerad
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
TERRIN MED LOCK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BARPALLAR, 3 st, Mitab, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver samt 14k guld, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
CHRISTIAN DIOR, scarf, siden, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1900-talets mitt, vikt ca 100 g
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SOFFGAVLAR, 1 par, gjutjärn, Bolinder Stockholm, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering1 500 SEK
RING, 14k guld, vikt ca 4,5 g
RING, 14k guld, vikt ca 4,5 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK