BORDSPENDYL, brons, 1800-/1900-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
ARMBANDSUR, Ferrari, "Aero", samtida
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MARC KRUSIN, fåtölj, Viccarbe, Spanien, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
KIKARE, Gunnars Coated Optics, 10 x 50, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, G&T Svensk Möbelindustri, 1950-/60-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
RING, sterlingsilver, Finland, sannolikt 1950-/60-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
KARAFF, glas och metall, art nouveau, WMF (Wurtembergische Metallwaren Fabrik) sekelskiftet 1900
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
FICKUR, 14k guld, savonett, tot vikt ca 99 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering3 000 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, formgiven 1998
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, glas, Fritz Heckert Petersdorf, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstolar, 1 par, "Flow", MDF, Italia
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
GRINDSTOLPAR, 1 par, gjutjärn, samtida
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
FÅTÖLJ MED FOTPALL, 2000-tal
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 000 SEK
STIG LINDBERG, fat, stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt, signerat
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
BÖRGE LINDAU, sidobord, "L1", Blå Station, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
FIGUR, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFF, Profim, samtida
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OLLE NORDBERG (1905-1986), olja på duk, signerad
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
FIGUR, skuret och bemålat trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARMBAND, 18k guld, bismarcklänk, vikt ca 8,5 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
BYRÅ, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE, 14k guld, fasettslipad bergkristall, vikt ca 7,9 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
SLAGBORD, furu, 1800-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
HUSHÅLLSVÅG, Lindells, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FRANTISEK PAZOUREK, efter, vas, malakitglas, 1900-talets första hälft, "Ingrid"
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
RINGAR, 2 st, silver, 1950-/60-tal, bla med bergkristall
Slutpris600 SEK
Värdering300 SEK
KONSOLBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
DALAHÄST, större modell, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 SEK
SERVISPORSLIN, 35 del, porslin, "Asiatic Pheasans", Wedgwood, England
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BRINGARE, 2 st, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFF, Profim, samtida
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SELTERGLAS, 11 st, "Hertig Carls glas", även kallade Nyköpingsglas, Reijmyre glasbruk
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, otydligt signerad och daterad 1938
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
BRINGARE, porslin, "Hedera", Gustafsberg, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TEXTIL, bomull, enligt uppgift inköpt på Bali 1989
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOL, Thonetstil, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KOPPARGRYTA, på stativ, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, 5 st, bla Seiko, Certina, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
MATSALSMÖBEL, 5 del, empirestil, sannolikt England, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad SAM
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARPANNA, rund form, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SILVERSMYCKEN, 7 del, bl a hängen
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
NATTLJUSSTAKAR, 1 par, mässig, Skultuna, no. 68, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ÅKE AXELSSON, karmstolar, 4 st, "Bohem", för Gemla, 1990-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering4 000 SEK
SKULPTUR, marmor, sannolikt sent 1900-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
BRUNO MATHSSON, 6 st stolar, "Mimat", 1960-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering6 000 SEK
VÄGGPLAKETT, stengods, "Ängsklocka", formgiven av Heinz Erret, Gustavsberg, 1900-talets andra häft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK