FIGUR, gips, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABER, trä, Designhouse Stockholm, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VILHELM ENGSTRÖM (1830-1877), olja på duk, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
CORINNA WARM, taklampa, "Circus Medium", Innermost, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKPLAFOND, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
JACOB ÄNGMAN, 12 st, "Rosenholm", GAB, Stockholm, år 1967, total vikt ca 192 gram
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
BÖRGE LINDAU, sidobord, "L1", Blå Station, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
JEAN PROUVÉ, skrivbordsstol, Fauteuil Direction Pivotant, Vitra, samtida
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 000 SEK
BOKHYLLA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 SEK
HANDVÄSKA, Redwall, Italien, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, Fossil, kronograf, stål, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
KRUS, lergods, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
URNOR, 1 par, porslin, dekor efter Angelica Kauffmann, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORDSLAMPA, kromad metall, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VINGLAS, 9 st, "Hertig Carls glas", även kallade Nyköpingsglas, Reijmyre glasbruk
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
FRANCESCO GERACI, karmstolar, 4 st, "Uni-Ka", Metalmobil, Italien
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FIGURER, 3 st, lergods, tomtar, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TOKUJIN YOSHIOKA, bordslampa, "Planet", Kartell
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDOBORD, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad A Erikson 1915
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KÄPP, med silverkrycka, GAB, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVSTOL, Martela, samtida
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
BORD, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGBONAD, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ÖLGLAS, 8 st, glas, motiv av Lasse Åberg, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSMÖBEL, 7 delar, Brafab, 2000-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 000 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord "Bond", Gärsnäs, samtida
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORD, Gärsnäs, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
FIGURER, 12 st, porslin, Goebel, julänglar, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
TOILETTBORD, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
VASER OCH JARDINIÈRE, 3 del, keramik, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, Johanson Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BÄRNSTENSSMYCKEN, 3 del, silver
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ERIK HÖGLUND, 3 del, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGRELIEF, gips, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
MONICA BRATT, 12 del, karaff och 11 snapsglas, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
MONICA BRATT, 36 del servisglas, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FIGUR, lergods, Heissner, Tyskland, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
MATTA, rölakan, signerad ILS, ca 167 x 245 cm
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
OLLE NORDBERG (1905-1986), olja på duk, signerad
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
BARNSÄNG, rotting, 1900-talets mitt
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 3,4 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
TAKPLAFOND, metall, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MARC KRUSIN, fåtölj, Viccarbe, Spanien, 2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
HEE WELLING, stol, About a Chair, HAY, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK