KAI KRISTIANSEN, hyllsystem, FM Reol, Danmark, 1960-tal
Slutpris4 800 SEK
Värdering6 000 SEK
BRICKOR, 2 st, pläter, sannolikt England, 1900-talets första hälft
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
FLASKOR, 2 st, glas, bla Skruf, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAPIO WIRKKALA, 7 del, "Solaris", Iittala, Finland
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKAMPEL, 1920/30-tal, patinerad metall
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BALJA, zink, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, 1964, vikt ca 6,7 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 500 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 19,6 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering10 000 SEK
RINGAR OCH BROSCHER, 4 del, brons, mässing och silver, bla Finland
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 2 st, olja på duk resp pannå, signerade Eva Larsson
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HYLLA, vitlackerad ek, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BRICKOR, 2 st, plåt, 1800-/1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering600 SEK
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
RAPHAËL ROBIC, färglitografi, signerad och numrerad 32/250
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, 5 st, stengods, Höganäs, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GÖSTA WERNER (1909-1989), färglitografi, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB, 1900-talets första hälft, med belysning
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, trä, Anthropologie, England, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
MONICA LORENTZON (född 1940), oljemålning, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SKRIFTER AV ALBERT ENGSTRÖM, 13 vol, halvfranska band, bla 1941
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing och glas, 1950-/60-tal
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, "Bonbon lamp", HAY, Danmark, samtida
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
SOFFBORD, metall, 2000-tal
SOFFBORD, metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BORDSFOTOGENLAMPOR, 4 st, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BLOMBORD, metall och teak, 1950-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
PRESENTERFAT, silver, GAB Stockholm 1957, vikt ca 375 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
JEAN PROUVÉ, skrivbordsstol, Fauteuil Direction Pivotant, Vitra, nutida
Slutpris6 400 SEK
Värdering8 000 SEK
BOKHYLLA, empirestil, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
COLLIER, 18k guld, vikt ca 9,7 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
LISA JOHANSSON, 2 st, textilkonstverk, 1900-talets andra hälft, monogramsignerade
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 20 guld, vikt ca 4,7 g
RING, 20 guld, vikt ca 4,7 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
CHRISTER WIDE, 6 del, tenn, Kolmården
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RING, 23k guld, tot vikt ca 3,1 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, skuret och bemålat trä, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
MATSKED OCH MOCKASKEDAR, 7 del, silver, 1900-tal, tot vikt ca 140 g
Slutpris700 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 000 SEK
TAKLAMPA, 1950/60-tal
TAKLAMPA, 1950/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
HÄNGEN, 3 st, 18k guld, tot vikt ca 3 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SKRIVSKÅP, 1700-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
VICTOR VASARELY (1906-1997), screentryck, signerad och numrerad 115/200
Slutpris4 400 SEK
Värdering6 000 SEK
MARIANNE WESTMAN, skärbräda, porslin, "Picknick", Rörstrand
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VAS, keramik, 1930-/40-tal
VAS, keramik, 1930-/40-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TUNNA, trä, 1900-talets mitt
TUNNA, trä, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLAMPA, mässing, 1900-talts andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
MÄRKLIN, startsats, nr 2920 samt 5190
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, vitmetall, funkis, 1930-/40-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK