ALBERTO BASAGLIA NATALIA ROTA NODARI, lampa för inomhus- och utomhusbruk, "Happy Apple", Pedrali, Italien, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LARS KJELLANDER, skål, glas, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
CARL ANDERSSON (1888-1952), olja på duk, signerad och daterad 1948
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ROJ FRIBERG (1934-2016), färglitografi, monogramsignerad och daterad -77
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
BABUSHKADOCKOR, 5 st, Ryssland, presidenter och figurer, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE, vitmetall, design Alf Svensson
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
POTTSKÅP, valnöt, 1800-/1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
MONICA BRATT, 11 st vinglas, glas, Reijmyre, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
GUNNAR KANEVAD, väggljusstake, trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, för Rubn
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SVANTE SKOGH, soffbord, "Cortina", Seffle Möbelfabrik, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
FRANCESCO GERACI, karmstolar, 4 st, "Uni-Ka", Metalmobil, Italien
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal
FÄLLBORD, 1800-tal
Slutpris950 SEK
Värdering1 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 500 SEK
SALONGSBORD, Louis XIV-stil, 2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÄNK, ek, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 4 st, "Cobra", Källemo, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, mässing, "Lord", Rubn lightning, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORD, barockstil, 1900-tal
BORD, barockstil, 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
NILS ANDERSSON (1817-1865), olja på pannå, signerad och daterad 1846
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
JULGRANSKULOR, glas, 1900-tal
JULGRANSKULOR, glas, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SKRIVSTOL, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LARS MALM, väggskåp, etikettmärkt, signerat och daterad 1984
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
 VICTORIA YAKUSHA, karmstol, "Toptun", Faina, samtida
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, 1 par, fåtöljer, Swedese, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
SIDEBOARD, Engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKE, "Eldflugan", Marie Lundgren-Carlgren och Kina Strandberg, för Gnosjö Konstsmide
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, sisal, RA, 2000-tal, ca 385 x 320 cm
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SVEN PALMQVIST, skål, vitt glas "Colora", Orrefors
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CARL ZEISS, förstoringsapparat, nr 37973
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
ÅKE AXELSSON, karmstolar, 4 st, "Bohem", för Gemla, 1990-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering4 000 SEK
SERVISPORSLIN, 40 del, porslin, "Else", Bavaria, Tyskland, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 6 st, sannolikt Åmells, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ASKFAT, aluminium, "Ultima 15", Ljungberg & Bäckström, 1960-/70-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
CARL MÅNSSON (1892-1976), olja på duk, signerad
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
FICKUR, 14k guld, Longines, vikt ca 80 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, glas, val, FM konstglas Ronneby
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
SNURRSTOL, Arper, Italien, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
COLLIER OCH BROSCH, silver, med markasiter, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, gjutjärn, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
BRINGARE, porslin, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OTTO KAULE, olja på duk, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
SKEDAR, 3 st, tot vikt ca 125 g
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
FIGUR, bemålad gips, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK