JOE COLOMBO, bordslampa, Husqvarna, 1960-/70-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 SEK
SKÅLAR, 2 st, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL, glas, "Tulipa", Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MORTEL MED STÖT, kolmårdsmarmor, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
CARL FAGERLUND, bordslampa, glas, Orrefors, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
POTTSKÅP, sent 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, industrimodell, 1900-/2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, vit marmor, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 500 SEK
TAKLAMPA, mässing, 1900-talets mitt
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
GLASSERVIS, 54 del, kristall, Boda, 1900-talets andra hälft, signerade
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER, porslin, "Waldemarsudde", Prins Euguen, Gustavsberg
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PIGTITTARE, Karl Johan, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
KANDELABER, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TRÅG, 2 st, trä, allmoge, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
VASER OCH KRUS, 3 del, fajans, 1700-/1800-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
VAS, tenn, art déco, GAB 1933
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKE, mässing, 1700-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
TAKLAMPA, swedish modern, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering1 200 SEK
SJÖKORT, ca 50 st, 1900-tales andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, silver, Sporrong, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
TAKPLAFOND, kristall, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
ARMBANDSUR, Svalan Sportsman, stål, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, mässing, sk skomakarlampa, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
MATHIS NORLING, ljusstakar, 1 par, tenn, 1844
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSUR, mässing, Metallslöjden Gusum 1987
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SILLBURKAR, 2 st, porslin, Deco Hälsingborg, 1950-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skålfat, stengods, Rörstrand, signerat
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
FIGURER OCH YTTERFODER, 3 del, lergods, bl a 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, 2 st, skålar, stengods, Rörstrand, monogramsignerade
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, Tateossian, London, guldpläterade
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RAYMOND WEIL, armbandsur, gulddoublé, 1900-/2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SAMLING LEKSAKER, 12 st, med vägghylla, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
JOHANSSON & SCHÖTTLE, ring, 18k guld, Norrköping, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 4,4 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 000 SEK
HAJIME SORAYAMA (född 1947 Japan), skulptur, "Shark", 2020
Slutpris5 000 SEK
Värdering8 000 SEK
OIVA TOIKKA, 6 st assietter, "Kastehelmi", Iittala, Finland
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, fat, keramik, Studio Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBAND OCH BROSCH, silver, med markasiter, bla 1960-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SUPSKED, silver, Göte Persson, Vilhemina 1964, vikt ca 11 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
GUNILLA SCHEUTZ (1899-1972), pastell, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 12,5 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering6 000 SEK
MUGGAR, VAS OCH GLAS, 8 del, glas, handmålad dekor, tidigt 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, bronserad, 19/2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
LOUNGESTOL, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK