LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering600 SEK
LEKSAKSBILAR, 2 st, plåt, Japan, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering200 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1900-tal
SIDOBORD, 1 par, 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ANNA LISA THOMSON, fat, Upsala Ekeby, lergods nr 1070, monogramsignerad
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, furu, 1970-tal
TAKLAMPA, furu, 1970-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR BOLIN, hatthylla, "Nostalgi", Essem Design, samtida
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
ALBERTO MEDA, kontorsstol, "Meda Conference chair", Vitra, nutida
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
LISA LARSON, "Gunnar Sträng", sparbössa, Gustavsberg
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, bla Hackefors och Upsala-Ekeby, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPA, glas, 1800-/1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BLOMBÄNK, rotting, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, 1900-tal
SAMLING BIJOUTERIER, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, Rölakan, sannolikt 1900-talets andra hälft, ca 270 x 173 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
RINGAR, 2 st, 23k guld, tot vikt ca 15,3 g
Slutpris8 200 SEK
Värdering8 000 SEK
ALF SVENSSON, karmstol, Bjästad, 1950-/60-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MARIAN GRABINSKI, bänk, IKEA, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, teservis, 14 del, "Coq", Gustavsberg
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
KAKFAT PÅ FOT, 4 st, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGFOTOGENLAMPA, 1800-/1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
CHRIS MARTIN, "Icha", barpallar, 1 par, Massproduction, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
MÄRKLIN, kranvagn och shellvagn, med originalkartoner
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k vitguld med briljantslipade diamanter tot ca 0,07 ct,, tot vikt ca 3,1 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets mitt
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
BLÄCKSTÄLL SAMT BLÄCKPRESS, mässing, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, snurrfåtölj, "Centrum", Materia, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
CIGARETT-/VISITKORTSETUI, silver, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKEDAR, 10 st, silver, 1800-/1900-tal, tot vikt ca 186 g
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
HALSKEDJA, 18k guld, vikt ca 5,6 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 500 SEK
ARMBANDSUR, Gul, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JOHANSSON & SCHÖTTLE, ring, 18k vitguld, Norrköping, med briljantslipade diamanter, tot vikt ca 13,5 g
Slutpris5 600 SEK
Värdering7 000 SEK
RING, 23k guld, skuren snäckskalskamé, vikt ca 6 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
FICKUR, 14k guld, tot vikt ca 73 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering4 000 SEK
VÄGGLAMPA, mässing och glas, Asea, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
GRANATSMYCKEN, bla förgyllt silver, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ARMBAND, 18k guld, vikt ca 70 g
Slutpris30 000 SEK
Värdering36 000 SEK
TAKLAMPA, "Cupola VPI", Ansorg, Tyskland, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FIGUR, lergods, Heissner, Tyskland, 19000-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, 1 par kaffekoppar med fat, benporslin, "Turtur", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 SEK
BORDSUPPSATS, nysilver och glas, sent 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 6,5 g
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 18k guld, vikt ca 25 g
Slutpris10 500 SEK
Värdering12 000 SEK
TAKLYKTOR, 1 par, blyglas, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK