TRÄDGÅRDSMÖBEL, 5 del, Hillerstorp, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 000 SEK
JALUSISKRIVBORD, ek, 1900-talets början
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SPEGELBYRÅ, 1800-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 1 par, porslin, Franklin Collection, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, marmor och patinerad metall, art déco-stil, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE, sterlingsilver, Finland, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARBETSSTOL, Anders Krahner Industriverkstad Skillingaryd, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LISA LARSON, figurer, 2 st, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLAR, 2 st, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad 94
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
DOLK, "Den Svenska Permissionsbajonetten", FM Mattsson, Mora, 1900-tal
Slutpris850 SEK
Värdering1 000 SEK
MARIAN ZAWADSKY, skålfat, keramik, Tilgmans, 1958
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGFOTOGENLAMPOR, 1 par, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, mässing, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering800 SEK
BORDSPENDYL, förgylld brons, 1800-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 500 SEK
UNO WESTERBERG, 3 st, ljusstakar, glas, Pukeberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
MANSCHETTKNAPPAR OCH ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 8,5 g
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
FÅTÖLJ, Michael Sodeau, "Oyster", Offecct, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
LISA LARSON, figur, stengods, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 11,5 g
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 SEK
SERIETIDNINGAR, Kalle Anka, 1980-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKAMPEL, empirestil, 1800-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
BORDSUR, mässing, Tissnis, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PETER J LASSEN, 4 st skåpsmoduler, Montana, 2000-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
ERIK HÖGLUND, tårtfat, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18K, vikt ca 4,3 gram
RING, 18K, vikt ca 4,3 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 000 SEK
JOHAN JOHANSSON (1879-1951), färglitografi, signerad och numrerad 24/200
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SVEPASK, 1800-tal
SVEPASK, 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, Front Design, "Fog", Zero Interiör, 2000-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER OCH 2 PAR ÖRHÄNGEN, silver och röd sten, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KARMSTOLAR, 10 st, Lammhults,  2000-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 000 SEK
CASOLETTER, 1 par, mässing, Skultuna bruk, 1900-talets mitt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
MONICA BRATT, vas, glas, "Hjortron", Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
KAKFAT PÅ FOT, 3 st, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
CHARLES & RAY EAMES, stol, "DCM", Vitra, nutida
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, pressglas, sk turbinglas, Reijmyre glasbruk
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
ILMARI TAPIOVAARA, barpallar, 1 par, "Pirkka", Artek, Finland 2014
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
SIDOBORD, ek, 1900-tal
SIDOBORD, ek, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
DALAHÄSTAR, 3 st, skuret och bemålat trä, bla 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
SMÖRHUNDAR SAMT SMÖRKNIV, 10 del, samearbete, renhorn, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FAT PÅ FOT, porslin, Meissen, lökmönstret, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, "Rosetti light", Italien, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KANNA, SKÅLFAT OCH BURK, keramik, bla Pomona Rörstrand
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK