BARNBÖCKER, 7 st, av Elsa Beskow, bla Tant Bruns Födelsedag, Albert Bonniers Förlag 1972
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-/2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
HEE WELLING, 4 st stolar, "About a chair", HAY, Danmark, samtida
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
GOLVLAMPA, Lyktan Bankeryd, 1900-/2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
TERRIN MED LOCK OCH FAT, porslin, lökmönstret, Villeroy & Boch / England, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PLÅTBURK, Göta delikata karameller, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GOLVLJUSSTAKAR, 3 st, gjutjärn, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
FIGURER, 3 st, porslin, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PALL, furu, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, såsskål med lock, porslin, "Blå Blomster", 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
PEDER DUKE (1938-2003), serigrafi, signerad och daterad -83,
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
KLÄDSKÅP, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ERIK HÖGLUND, vas, glas, sannolikt 1970-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
VAS, glas, möjligen Simon Gate, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARMBANDSUR, DKNY, dam, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, Ewå, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SIGVARD BERNADOTTE, 10 kaffekoppar med fat, "Je t'aime/Golden Sun", Bing & Gröndahl
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
LJUSSTAKAR, 8 st, mässing, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, 1700-/1800-tal
BYRÅ, 1700-/1800-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
SIDOBORD, Sydeuropa, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, furu, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
ERIC NORSELIUS, olja på duk, signerad och daterad
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 5 st, Bauhausstil, Italien, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
TAKLAMPA, "Hekla" Jon Olafsson för Fog & Morup, Danmark
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPSFOT, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad och daterad Maija -69
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, Garmin och Newport, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPSFOT, opakglas och mässing, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VALENTINO, mobilfodral
VALENTINO, mobilfodral
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, "Sköldpadda, stengods, Gustavsberg
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
STIG LINDBERG, kaffekanna, stengods, "Terma", Gustavsberg
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, kromad metall och glas, 1920-/30-tal, saturnusmodell
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
FIGUR, lergods, Thomas Hellström, Nittsjö, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LARS BERGSTEN, kandelaber, mässing, Metallslöjden Gusum, 1980
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
WILLIAM GISLANDER (1890-1937), olja på duk, signerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering3 000 SEK
SIDOBORD, grönmålat, 1900-tal
SIDOBORD, grönmålat, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
SMYCKEN, 9 del, bla förgyllt silver, med granater, mestadels 1900-talets andra hälft
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
FIGURIN, porslin, Dahl Jensen, Danmark, 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
VÄGGPENDYL, ek, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål på fot, Kosta Boda, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad 1981
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
GLASSERVIS, 96 del, tidigt 1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
KITTEL, koppar, 1800-tal
KITTEL, koppar, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK