KONSTANTIN GRCIC, 1 par, barstolar, "Miura", för Plank, Italien, samtida
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), färglitografi
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson
Slutpris11 000 SEK
Värdering15 000 SEK
AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, efter, skulpturgrupp "Bröllop", Fyrklövern, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, glas och metall, 1920-/30-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KOPPARBASE, 1900-talets början
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1910, vikt ca 140 g
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, skålfat, stengods, "Granada", Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SPELBORD, nyrenässans, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOUIS VUITTON, mobilfodral, för iphone
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL, bronserad, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
CURRY MELIN, väggbonad, textil, "Hurricane", signerad och daterad - 80
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
HERRBETJÄNT, Italien, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, mässing, 1800-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
FAT PÅ FOT, porslin, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BYRÅ, furu, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
VASER, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering800 SEK
BRINGARE, porslin, Söderköpings Brunn, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
MASK, skuret och bemålat trä, Afrika
Slutpris250 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, keramik, Laholm, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, ca 191 x 134 cm
ORIENTMATTA, ca 191 x 134 cm
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORD, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, fat, lergods, Gustavsbergs studio
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
BORDSUPPSATSER, 2 st, vitmetall och glas, tidigt 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FAT, Kina, 1800-tal
FAT, Kina, 1800-tal
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
FIGUR OCH YTTERFODER, 2 st, lergods, tomtar, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
COASTERS, 7 st, stengods, Argenta, Gustavsberg
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, Flygsfors, möjligen Paul Kedelv. 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOUIS VUITTON, plånbok, läder
LOUIS VUITTON, plånbok, läder
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
DALAHÄSTAR, 6 st, bemålat trä, bla etikettmärkta G.A. Olsson Mora, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PALL, "AWAB", 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
TRASMATTOR, 4 st, 1900-/2000-tal, olika storlekar
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SERVERINGSBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TRÅG, furu, allmoge, 1800-tal
TRÅG, furu, allmoge, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering800 SEK
FIGURIN, porslin, Royal Copenhagen, 1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 000 SEK
LÅDFACK, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering800 SEK
BÄNK, allmoge, furu, Dalarna, 1900-tal
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
PENSELVAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPSFOT, tenn, 1930-/40-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSPLÅTAR, 1 par, mässing, Metallslöjden Johansson & Karlsson Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, orientalisk stil, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, glas och metall, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LISA LARSON, figur, "Buffel", ur serien Jura, stengods, Gustavsberg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-tal
VAS, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
HÄNGSKÅP, Krogenäs Möbler, Norge, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK