PETER J LASSEN, 2 st arkivskåp, Montana, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, tidigt 1800-tal, bronserad
Slutpris2 800 SEK
Värdering4 000 SEK
FICKUR, 14k guld, savonett, 1905, tot vikt ca 29 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 del, USA, 1900-talets andra hälft
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BÄNK, furu, allmoge, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Gemla, 1990-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
MÄRTA FRIMAN, soffbord "Bond", Gärsnäs, samtida
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2015
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
ELLA WESTLUND, soffa, 2 sektioner, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSLYKTA, metall och glas, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, vävnad, "21387 Blåklockorna", signerad AB MMF
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
GALLERSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
HURTSSKRIVBORD, 1900-talets början
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BÄNK, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
LENNART RODHE (1916-2005), färglitografi, signerad och daterad 1980
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
ARKIVSKÅP, ek, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
TRÅG, furu, allmoge, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VÄSKA, textil av Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering600 SEK
RESEGRAMMOFON, "Polydor-Electrix", 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOUIS VUITTON, resväska, Pegase 45
Slutpris6 200 SEK
Värdering7 000 SEK
ARMBANDSUR, Hanowa, Swiss Military, stål, samtida
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PALL, furu, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, 1960-/70-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SKRIN, rotfanér, 1800-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SOFFGAVLAR, gjutjärn, 1900-talets första hälft
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSLAMPA, art nouveaustil, patinerat gjutgods, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris5 000 SEK
Värdering7 000 SEK
MODELLSKEPP, "Stint", Bremen, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, patinerad metall, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
TALLRIKAR, 7 st, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris850 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING KORTLEKAR, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BYRÅ, Krogenäs Möbler, Norge, 1900-/2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
KRYDDSNURRA, Digsmed, Danmark, 1960-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BOKHYLLA, England, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, 1 par ljusstakar, mässing, Hans-Agne Jakobsson AB Markaryd, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, 2 st, stengods, Rörstrand, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
TIDNINGSSTÄLL, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
MASK, skuret och bemålat trä, afrikana, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
MOCKASKEDAR, 12 st, silver, tot vikt ca 100 g
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 6 st, Johansson Design, 2000-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
HÄNGSKÅP, Krogenäs Möbler, Norge, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
MATTA, rölakan, 1900-tal, ca 300 x 200 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering300 SEK
MILAN VOBRUBA, 6 del, glas, Gusum, sannolikt 1980-/90-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006), färglitografi, signerad och numrerad
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOUIS VUITTON, plånbok, läder
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK