ARMBANDSUR, Omega, stål, 1900-talets mitt
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SPEGEL MED TRYMÅ, sent 1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 500 SEK
PEPPARROTSGÖMMOR, 1 par, silver, sannolikt 1900-talets första hälft, tot vikt exkl glasinsats ca 255 g
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 214 x 132 cm
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, De Nona, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DOSOR, 2 st, cloisonné och mässing, orientaliska, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
TAKPLAFOND, glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, alabaster, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
STORMLYKTOR, 1 par, Optimus 1200, 1900-tal
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 SEK
HINK MED LOCK, koppar, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SALONGSBORD, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 SEK
FIGURER, 2 st, konstmassa, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LOUIS VUITTON, plånbok, läder
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Royal DUX, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
DAMSKRIVBORD, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, skuret trä, orientalisk, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
CARIN BRANDELS ENGQVIST (1906-2004), olja på duk, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅL/KÅSA, trä, i form av fågel, 1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
SKULPTUR, patinerad metall, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Danmark
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 6 st, glas, Hovmantorp, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
JOSEF FRANK, vägglampa, Firma Svenskt Tenn, modellnr 32389
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
GOLVLAMPA, "Elements", Note Design Studios, Zero
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
ARBETSSTOL, Lammhults, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 17 st, porslin, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
JORDGLOB MED BELYSNING, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GÖRAN WÄRFF, 12 st, starkvinsglas, kristall, "Prince", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
VAS, glas, Mdina Glass, Malta, möjligen Michael Harris, etikettmärkt
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, stringhylla, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
VAS, POKAL OCH SÅSSLEV, silver, tot vikt ca 135 g
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
BESTICK, 41 del, stål, "Thebe", Folke Ahrström, Gense, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
FIGURER, 3 st, keramik, 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
PALL, allmoge, 1800-/1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
HERRBYRÅ, furu, 1800-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KNOPPBRÄDA, furu, allmoge, sannolikt 1800-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
RINGAR, 4 st, 18k guld, med vita stenar, tot vikt ca 9 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
MALMKRONA, barockstil, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016), färglitografi, signerad och numrerad 234/300
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK