FAT, silver, Eskilstuna 1958, vikt ca 560 g
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
 LJUSSTAKAR, 2 st, trä, Taserud, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SPEGEL MED LAMPETTER, 3 del, tenn, 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGSKÅP, allmoge, furu, 1700-/1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TALLRIKAR, 6 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering2 000 SEK
SALONGSBORD, Karl Johanstil, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
URNA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris6 400 SEK
Värdering9 000 SEK
TAKLAMPA, "Jeeves", Innermost, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
MAJA FJAESTAD (1873-1961), 2 st, blandteknik, signerade
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
EERO AARNIO, "Pingy", Magis, Italien
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
TRÄSKÅL, allmoge, 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL OCH SKÅLFAT, keramik, bla Tunisien, 1900-tales andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BORDSUR, förgylld brons, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
SOFFA, "Alex", 2000-tal
SOFFA, "Alex", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HEDNABORD, allmoge, Dalarna, 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
VICTOR CARRASCO, soffa, Viccarbe, 2000-tal
Slutpris5 000 SEK
Värdering8 000 SEK
SKULPTUR, brons, 1800-talets första hälft
Slutpris5 400 SEK
Värdering2 000 SEK
GEORGE NELSON, väggur, "Ballclock", Vitra, 2000-tal
Slutpris850 SEK
Värdering800 SEK
 KOMPASS, i trälåda, Silva typ 41, CO 91, Kjellström, Stockholm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, med röda stenar, tot vikt ca 3,9 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, metall, jugend, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SALONGSBORD, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 200 SEK
KANDELABRAR, 2 st, smide, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
STOL, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
DAMARMBANDSUR, 6 st, stål, bla Roamer, Brovi, Eweco, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, akvarell, signerad och daterad Harald Lindberg 1975
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
STOLAR, 2 st snarlika, allmoge, furu, 1700-/1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
JENNY NYSTRÖM (1854-1946), tusch, signerad
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
ORIENTMATTA, old, ca 236 x 163 cm
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
JAIME HAYON, sidobord, "Piña", Magis, Italien, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SKULPTUR OCH SKÅLAR, 3 del, glas, bla Berit Johansson
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Afghan, ca 196 x 103 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ARTUR LINDQVIST, trädgårdsmöbel, 5 del, "A2", Grythyttan, 1900-talets andra hälft
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
BØRGE MOGENSEN, bokhylla, "Öresund", Karl Andersson & Söner, 1950-/60-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 4 st, "Cobra", Källemo, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, silver, svenska stämplar DE Falköping 1974
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, Boda Artist Collection, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BOCKBORD, 1900-tal
BOCKBORD, 1900-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 SEK
HUNG-MING CHEN & CHEN YEN WEI, loungefåtölj, "Afteroom Lounge", för Menu, Danmark, 2000-tal
Slutpris3 600 SEK
Värdering5 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL PÅ FOT, trä, 1900-tal
SKÅL PÅ FOT, trä, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2015
Slutpris6 200 SEK
Värdering7 000 SEK