MATTA, Kelim, galleri, modern design, ca 395 x 83 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795)
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
SIDOBORD, 1900-talets början
SIDOBORD, 1900-talets början
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
MARC CHAGALL, efter, färglitografisk affisch, "L´Écuyère au cheval rouge", 1957, ej signerad
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
SVEN PALMQVIST, 3 st skålar, glas, "Colora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FISKERULLAR, 2 st, Record och Victory, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
HERTHA BENGTSSON, 15 del, teservis, "Blå Eld", Rörstrand
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
STIG LINDBERG, 2 st, kaffekoppar med fat, porslin, "Boro", Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
OLLE ALBERIUS, 3 st ytterfoder, glas, "Flora", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BRICKBORD, HAY, "Tray Table", samtida
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
KAFFE- OCH MOCKASKEDAR, 6+6 st, silver, tot vikt 145 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
SKRIVBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
COLLIER, silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KENNETH BERGENBLAD, soffa, "Rib 573-1", NC Nordic Care, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
SKEDAR, 18 st, silver, tot vikt ca 269 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering700 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, 1930-/40-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, tot vikt ca 10 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
SPEGEL, gustaviansk stil, 2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
PRYDNADSTRÄD, orientaliskt, med halvädelstenar, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 800 SEK
KJELL ÅSLUND (född 1948), färglitografi, signerad och numrerad 3/25
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
GOLVLAMPA MED BORD, 1920-/30-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 SEK
HANS J WEGNER, sybord, för Andreas Tuck, Odense, Danmark, 1950-/60-tal
Slutpris3 400 SEK
Värdering4 000 SEK
MILAN VOBRUBA, 3 del, glas, Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PERMOBIL/ELSCOOTER, Invacare Leo
Slutpris3 000 SEK
Värdering5 000 SEK
BARSTOLAR, 3 st, Ikea, 2000-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
SMYCKEN, bla förgyllt silver, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
VAS, emaljarbete, Kina, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
VAS, uranglas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
ALBERT SJÖSTRÖM (1883-1963), olja på pannå, signerad och daterad 1942
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STOP, silver, K Anderson, Stockholm 1896, vikt ca 989 g
Slutpris6 200 SEK
Värdering5 000 SEK
PELARBORD, 2 st, 1900-telaets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad Skötbåtar i is Fyrudden -70
Slutpris800 SEK
Värdering500 SEK
GUSTAF ADOLF FAHLE (1906–1989), olja på duk, signerad och daterad Måsskaren Harstena -68
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
PRESENTERFAT, silver, CG Hallberg, Stockholm 1952, vikt ca 580 g
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
STEFAN ENGLESSON, ljusstakar, 4 st, Sverige, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STOP, silver, William Shaw o William Priest, London ca 1750, vikt ca 327 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 500 SEK
MINIATYRURNOR, 1 par, silver, London 1887, vikt ca 185 g
Slutpris950 SEK
Värdering1 000 SEK
JOHAN KINDBORG (1861-1907), olja på duk, signerad och daterad 04
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, matservis, 23 delar, "Blå Blomst", porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 SEK
ROYAL COPENHAGEN, kaffeservis, 31 delar, "Blå Blomst", porslin, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
STOP, silver, James Kirkup, Newcastle ca 1717/18, vikt ca 1 030 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering6 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SPARBÖSSOR, 1 par, mässing, Östgötabanken, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VASER, 1 par, silver, orientaliska, tot vikt ca 218 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 SEK
ANSHELM DAHL (1897-1964), olja på duk, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK