RINGAR, 2 st, 18k guld, bla med grön sten, tot vikt ca 5,2 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 500 SEK
BROSCHER OCH ÖRHÄNGEN, 5 del, bla silver, 1900-talets mitt
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, 2 del, stengods, Gustavsbergs studio, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 SEK
CHAMPAGNESKÅLAR, 10 st, glas, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, 1895 samt 1909, tot vikt ca 164 g
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, 1960-/70-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
INGE PETTERSSON, olja på duk, signerad
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FAT, DOSA OCH BORDSDEKORATION, 3 del, glas, "Dahlia", Lalique, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FLAKONGER, 2 st, glas, "Dahlia", Lalique, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
KATARINA DAHL, taklampa, metall, "Random", Rydéns, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SÅSSNIPA silver, Mema, vikt ca 150 g
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
VITVINSREMMARE, 6 st, glas, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SOFFBORD, Alberts, Tibro, 1970-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ, Johanson design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SOFFBORD, kromad metall, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
TAKLAMPA, furu, 1970-tal
TAKLAMPA, furu, 1970-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
YTTERFODER, 4 st, porslin, "Empire", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
MOCKASKEDAR, 11 st, silver, GAB 1933, tot vikt ca 143 g
Slutpris750 SEK
Värdering500 SEK
TAKKRONA, metall, enligt uppgift inköpt på NK, 1960-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SKEDAR, 17 st silver, GAB, bla 1973, tot vikt ca 248 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 SEK
GOLVLAMPA, metall, Boréns, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
FÅTÖLJ, Arper, Italien, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-/1900-tal, olja på pannå, signerad Gilbert
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
VÄGGRELIEF, stengods, 1900-talets andra hälft, otydligt signerad
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
REIJMYREGLAS, 9 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RING, 23k guld, svenska stämplar 1923, vikt ca 8,2 g
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 500 SEK
 TELEFON, Ericofon, sk Kobra, LM ERICSSON
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MATTA, 1900-talets slut, ca 142 x 196 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, Markaryd, modell 279, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
KAFFE- OCH MOCKASKEDAR, 11+6 st, silver, bla 1930, tot vikt ca 195 g
Slutpris900 SEK
Värdering600 SEK
SKÅP, allmoge, furu, 1800-tal
SKÅP, allmoge, furu, 1800-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
KRUS, stengods, Vallåkra, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
GOLVLAMPA, 1960-/70-tal
GOLVLAMPA, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering3 000 SEK
JEAN-MARIE MASSAUD, snurrstolar, 1 par, "Flow slim", MDF, Italia
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
YTTERFODER, 3 st, porslin, Delfts, Holland, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, försilvrad metall, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, bla 1815 samt 1836, tot vikt ca 205 g
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
VICKE LINDSTRAND, 49 del, servisglas "Diamant", Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
ADVENTSSTJÄRNA, Le Klint, "Star", medium
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
KORGSÄNG, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SYLVIA LEUCHOVIUS, 38 del, te- och kaffeservis, "Sylvia", Rörstrand, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BERTIL VALLIEN, bordslampa, glas, Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PER ÅKE REDBO (född 1924), olja på duk, signerad
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
SIDOBORD, 1950-/60-tal
SIDOBORD, 1950-/60-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
GRÄDDKANNA, SOCKERRUSKA OCH BÄGARE, silver, tot vikt ca 230 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK