VITRINSKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 SEK
OLAV ELDØY, stolar, 4 st, "Date-Stol", Variér Furniture, 2000-tal
Slutpris1 800 SEK
Värdering3 000 SEK
PIEDESTAL, svartlackerat järn, 1900-/19000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, Gemla, 1990-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, blyglas, tiffanystil, Aneta, 1900-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BORDSPENDYL, trä och mässing, urtavlan märkt Franz Xaver Hockhoffer in Wien, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
KLOCKKEDJA, 18k guld, vikt ca 19 g
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 SEK
SNAPSGLAS, 6+4 st, glas, handmålad dekor, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BARPALL, gjutjärn, samtida
BARPALL, gjutjärn, samtida
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
KANDELABER, porslin, "God Jul", Gustavsberg
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
BERTIL VALLIEN, 3 st, vaser samt skål, glas och keramik, 1900-talets slut, signerade
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SKRIVBORDSSTOL, Skandiform, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering500 SEK
HERRARMBANDSUR, 18k guld, Certina, tot vikt ca 40 g
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 000 SEK
SERVERINGSSPADAR, 2 st, silver, 1960, tot vikt ca 130 g
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BRICKA, silver, svenska stämplar 1914, vikt ca 398 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
CARL MALMSTEN, 6 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2015
Slutpris6 800 SEK
Värdering7 000 SEK
ALBERT JOHANSSON (1926-1998), färgserigrafi, signerad och numrerad 163/260
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
DAMSKRIVBORD, 1900-tal, Carl Larsson-stil
Slutpris650 SEK
Värdering1 000 SEK
SAMLING ALFABILDER, minst 100 st, från Allsvenskan 1950-tal
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK
MADELEINE PYK (född 1934), färglitografi, signerad och numrerad 155/200
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
SALONGSBORD, rokokostil, 1800-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, ca 240 x 159 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
AMPEL, förgylld mässing, empire, 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
MÄRKLIN, ånglok med tender, F 800 01 097, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
 OLAV ELDØY, 6 st, stolar, "Date-Stol", Variér Furniture, 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering5 000 SEK
FÖRTJÄNSTMEDALJ, 18k guld, miniatyr, tot vikt inkl band ca 4,5 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BESTICK, 37 del, silver, Stockholm 1968, tot vikt exkl knivar ca 800 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, 18k guld, tot vikt ca 3,5 g
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
FICKUR, Omega, silver, 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering800 SEK
BÄGARE, silver, sk "Margaretebägare/Magrethebæger", firma Anton Michelsen, Köpenhamn, Danmark 1900-talets mitt, vikt ca 154 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
LJUSKRONA, empirestil, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
GAFFLAR, 8 st, silver, Gewe 1956, tot vikt ca 115 g
Slutpris500 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING SILVERFÖREMÅL, nålfat, kompottskedar, sockertång mm, tot vikt ca 165 g
Slutpris450 SEK
Värdering700 SEK
BESTICK, olika modeller, tot vikt ca 300 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BÖRGE LINDAU & BO LINDEKRANTZ, tamburmajor, Lammhults, samtida
Slutpris250 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 1 par, parian, Gustafsberg, 1900-talets början
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
SPEGEL, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
ÅKE AXELSSON, 6 st karmstolar, "Bohem", för Gemla, 1990-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 8,4 g
RING, 23k guld, vikt ca 8,4 g
Slutpris4 600 SEK
Värdering5 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 51, 1900-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
KRUS, stengods, Höganäs, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MONICA BRATT, karaff, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 5 del, Musselmalet, Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
VAGNSLYKTOR, 1 par, plåt, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BERIT JOHANSSON, 4 st, glasstavar, varav en signerad
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
YTTERFODER, 1 par, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅL PÅ FOT, cloisonné, Kina, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK