LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, EM Mora
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
RIVJÄRN, mässing, Skultuna, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FRITZ KALLENBERG, glasservis, 51 delar, "Rut", Kosta och Boda glasbruk
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 SEK
LENA CRONQVIST (född 1938), litografi, signerad och numrerad 76/170
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, fat, glas, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, bronserad konstmassa, "läkekonstens fader Hippokrates", 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
NILS & KAJSA STRINNING, hyllsystem, 2000-tal
Slutpris6 000 SEK
Värdering8 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Skultuna, No.58
Slutpris950 SEK
Värdering600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
TAKLAMPA, Wever & Ducré, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, signerad och daterad 1945
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKULPTUR, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, rotting, "Stockholm", Ikea, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
YTTERFODER, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
LOUISE TRESCHOW, hylla, "Kavat", IKEA, 1990-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 200 SEK
BESTICKUPPSÄTTNING, 30 delar, Gowe Aeterna, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
HINKAR MED LOCK, 2 st, koppar, 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TALLRIKAR 6 st, Villeroy & Boch, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SNAPSGLAS, 6 st, Reijmyre, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
BÄGARE, silver, K.A., 1936, vikt ca 62 g
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, skål på fot, Summer edition, Kosta Boda, signerad
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 SEK
VIKSKÄRM, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
HERRBETJÄNT, FR Italien, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
MONICA BACKSTRÖM, bordslampa,, glas, Boda, 1900-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering400 SEK
SKÅL PÅ FOT, silver, 1923, vikt ca 278 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
SAMLING SNAPSGLAS, 15 st, glas, olika modeller, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
HIGHBALLGLAS, 8 st, "Pippi", Walter Hickman, Kosta, 1960-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 SEK
MATSERVIS, 33 delar, porslin, "Wexiö", Gustavsberg
Slutpris350 SEK
Värdering400 SEK
PAUL DE HAAN, taklampa, "Sputnik", Jolina Lighting, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
BARBRO ANDERSSON, (född 1948), färglitografi, signerad och daterad 2000
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
YTTERFODER, porslin, Rörstrand, 1900-talets första hälft
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
TESERVIS, 28 delar, "Chrysanthemum", benporslin, Duffield Derbyshire, 1900-talets andra hälft
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
GOLVLAMPA, teak, 1950-/60-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 SEK
HERRARMBANDSUR, Junghans, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på trä, italiensk skola, 1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 SEK
FICKUR, Orion, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
GUNNAR NYLUND, vaser, 2 st, "Orient", keramik, Rörstrand
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
BYRÅ gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950-/60-tal
Slutpris850 SEK
Värdering600 SEK
KOPPARBASE, 1800-tal, på smidesstativ
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
KÄPP, handtag av silver, 1926
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
BÄGARE, silver, BHE, 1940, vikt ca 300 g
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 500 SEK
SKULPTUR, gips, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
INGA SEMPÉ, bordslampa, för Wästberg, "W103B"
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 500 SEK
OMEGA, fickur, silver, 1900-talets första hälft
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
VAS OCH SKÅL, glas, Reijmyre, sannolikt Monica Bratt, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur / vas, glas, Kosta Boda, signerad
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK