CARL MALMSTEN, 4 st stolar, "Lilla Åland", Stolab 2015
Slutpris5 800 SEK
Värdering5 000 SEK
SKED, mässing, 1700-/1800-tal, större modell
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGHYLLA, 1950-/60-tal
VÄGGHYLLA, 1950-/60-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
SERIETIDNINGAR, mestadels 1950-tal, bla Fantomen, Tarzan, Tuff och Tuss, Biffen och Bananen
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGKLOCKA, mässing, Skultuna, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering300 SEK
BERIT JOHANSSON, fat, glas, 1900-/2000-tal, osignerat
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JULIA SWINBURNE (England, 1796-1893), olja på pannå, signerad och daterad à tergo 1825
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
FOLKDRÄKT, Skedevi, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 SEK
SAMLING SK FILMISAR/IDOLBILDER, 1950-tal, bla James Stewart, Ava Gardner
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, galleri, ca 70 x 275 cm
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SERVISPORSLIN, 11 del, "Grön Anna", Göteborg, 1900-talets första hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
PALL, industristil, 1900-tal
PALL, industristil, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-/1900-tal
HÖRNSKÅP, 1800-/1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
DIXON CLARK (England, 1849-1944), olja på duk, signerad
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 SEK
STOLAR, 2 st, Lindome, omkring år 1800 resp senare tillverkning
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK
JALUSISKÅP, från SJ järnvägar, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
SKRIVBORDSUPPSATS, 5 del, kolmårdsmarmor, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1700-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
TABURETTER, 1 par, senempire, Carl Theodor Becker, Stockholm, 1800-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, olja på papp, osignerad
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
MÄRKLIN, tågbana samt vagnar, mestadels 1950-/60-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
KAFFESERVIS, 6 del, porslin, Meissen, Tyskland, empire, 1800-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SKÅP, teak, av Ulf Ekdahl 1973
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFERAD KONSTNÄR, sannolikt Englad, 1800-/1900-tal, olja på duk, osignerad
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 000 SEK
COLLIER, 18k guld, med cabochonslipade ametister, tot vikt ca 6 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
FÅTÖLJ, David Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KORKSKRUV, teak och metall, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering200 SEK
STEKFAT, porslin, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
RESEBESTICK, 3 del, silver, i etui från Annie Stendström Norrköping, 1927, tot vikt ca 130 g
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
ERIK HÖGLUND, takkrona, smide, Boda, 1960-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 SEK
SÄNGBORD/SIDOBORD, 1 par, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 SEK
ODDMAR BJÖRKLUND (1907-1997), olja på duk, signerad
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Stockholm 1937
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering800 SEK
Slutpris750 SEK
Värdering600 SEK
TAKLAMPA, koppar och glas, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, osignerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1800-talets slut
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal, signerad
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SIDOBORD, 1 par, tidigt 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, vitmetall, funkis, 1900-talets första hälft
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BERGÈRER, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 SEK
SKÅL, vitmetall och trä, orientalisk, sannolikt 1800-/1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BESTICK, 36 del, rostfritt stål, "Focus de Luxe", Folke Arström, Gense, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BLOMBORD, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK