KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
KOPPARBASE, 1800-/1900-tal
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
RADIO, Telefunken, "343", 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 4 st, "Dolphin", Dan-Form, Danmark, samtida
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
STOLAR, 6 st, "Dolphin", Dan-Form, Danmark, samtida
Slutpris900 SEK
Värdering2 000 SEK
Slutpris950 SEK
Värdering2 000 SEK
LEIF JØRGENSEN, 3 st bordsunderreden, "Loop", Hay, Danmark
Slutpris350 SEK
Värdering1 000 SEK
SKÅLFAT, 6 st, porslin, Imari, Japan, 1800-/1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
STARKVINSGLAS, 4 st, glas, 1800-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STOL, 1900-tal
STOL, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
VAS, keramik, 1930-/40-tal
VAS, keramik, 1930-/40-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
FORM US WITH LOVE, 1 par, fönsterlampor "Work lamp", Design House, samtida
Slutpris300 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, Markslöjd, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 700 SEK
Värdering2 500 SEK
VAS, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
SOLUR, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 SEK
VAS, mässing, orientalisk, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
KAKFORMAR, 14 st, koppar, mestadels 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 4 st, "Blitz", design Carlo Bimbi & Paolo Romoli, Segis, Italien, 1900-/2000-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
 KNUT JOAN (1867-1946), olja på pannå, signerad
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
LONGINES, armbandsur, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 SEK
PÄRLCOLLIER, 2 st, silverlås, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld och vitguld, med briljantslipade diamanter tot ca 0.70 ct, tot vikt ca 4 g
Slutpris5 200 SEK
Värdering5 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, olja på pannå, otydligt signerad Sven Nilson
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 2 st, keramik, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGUR, ek, 1800-/1900-tal
VÄGGUR, ek, 1800-/1900-tal
Slutpris3 000 SEK
Värdering800 SEK
BOKHYLLOR, 1 par, 1950-/60-tal
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
LISA LARSON, figur, keramik, "Stora Katten", ur Juraserien, Gustavsberg
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPSFOT, glas, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
MORTLAR, 2 st, mässing, 1800-/1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, gjuten konstmassa, 1900-/2000-tal
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
BÄDDSOFFA, "Ormen", Sweef, samtida
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
TAKLAMPA, "Jeeves", Innermost, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
SPELBORD, 1800-/1900-tal
SPELBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, koppar, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
FORM, koppar, sannolikt 1800-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SÄNGGAVLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BREVKNIVAR, 2 st mässing, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering200 SEK
MATSALSMÖBEL, 6 del, modell Axet, 1900-tals andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
BORDSLAMPA, mässing, gustaviansk stil, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
PIEDESTAL, sannolikt tidigt 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
SIDOBORD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 SEK
BENGT ORUP, skål, Johansfors, signerad
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
THURE WALLNER (1888-1965), olja på duk, signerad
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
COLLIER, silver, med bärnsten, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BORDSUR, marmor och bronserad metall, sannolikt Frankrike, 1800-/1900-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 000 SEK
CARL-JOHAN TRYGG, figur, skuret och bemålat trä, signerad och daterad CJ Trygg 1915
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
VAS, porslin, Japan, sannolikt 1700-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
ANNE NILSSON, 2 st, snapsglas, "Clown", Orrefors, 1900-/2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK