ÖRHÄNGEN, 1 par, 18k guld, med snäckskalskaméer, tot vikt ca 4,2 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 SEK
RING, 18k guld, med rubiner och rosenslipade diamanter, tot vikt ca 2,5 g
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
FIGURER, 4 st, porslin, orientaliska, 1900-/2000-tal
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
SKÅLFAT, porslin, Kina, sannolikt 1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FAT, 7 st, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
PENTTI SARPANEVA, 1 par ljusstakar, mässing, Finland, 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
RINGAR, 2 st, 18k guld, vikt ca 8,7 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, porslin, Kina, sannolikt Republik (1912–1949)
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, 1900-tal, tot vikt ca 214 g
Slutpris500 SEK
Värdering800 SEK
KORG, rotting, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 1,9
RING, 18k guld, vikt ca 1,9
Slutpris750 SEK
Värdering1 000 SEK
STEN EKENDAHL (1897-1968), oljemålning, signerad
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
RING, silver, Heribert Engelbert, Stockholm 1944
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, Skandiform, 2000-tal
FÅTÖLJ, Skandiform, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BRICKA, mässing, Arvika konstsmide, 1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering200 SEK
FÖNSTERLAMA, "E27", Muuto, 2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ORIENTMATTA, Bochara, old, ca 250 x 157 cm
Slutpris950 SEK
Värdering800 SEK
SPEGELLAMPETTER, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering1 200 SEK
SKÅL, porslin, Kina, sannolikt 1600-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, sannolikt 1800-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 SEK
MINIATYRSKÅLAR, 1 par, cloisonné, Kina, 1900-tal
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
KRUS, porslin, Kina, 1800-tal
KRUS, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
HÄNGE, 18k guld, med skuren snäckskalskamé, tot vikt ca 10,4 g
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 SEK
TAVLA, oljetryck, 1800-/1900-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ, Arper, 2000-tal
FÅTÖLJ, Arper, 2000-tal
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 SEK
SKOR, 2 par, Fonnesberg samt Duffy, strlk 38
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING DOSOR OCH FICKKNIVAR, 6 del, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MATSALSMÖBEL, 7 del, gustaviansk stil, 1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
VAS, porslin, Kina, 1800-tal
VAS, porslin, Kina, 1800-tal
Slutpris11 500 SEK
Värdering1 200 SEK
DANIEL RYBAKKEN, klädhängare, "Kiila coat rack", Artek, samtida
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 SEK
BARPALLAR, 1 par, "ADD", Lammhults, samtida
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LOCKURNA, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
FIGURINER, 1 par, hundar, England, 1900-talets första hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TAKLAMPA, "Jeeves", Innermost, 2000-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ETAGEBORD, mässingsfärgad metall och glas, 1900-/2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering500 SEK
VÄGGLAMPOR, 1 par, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k tvåfärgat guld, vikt ca 4 g
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
ALVAR AALTO, vas, glas, "Savoy", Ittala, formgiven 1936, Finland
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
KAFFEKANNA, silver, C. Hammer, 1852, vikt ca 918 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 000 SEK
JULLJUSSTAKAR, 5 st, porslin, tidigt 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SKÄNK, 1800-tal, större modell
Slutpris800 SEK
Värdering2 000 SEK
ARMBANDSUR, 2 st, dam, Certina och Nilax, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Slutpris1 300 SEK
Värdering300 SEK
TAKPLAFONDER, 1 par, Belid, 2000-tal
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK