BRICKA, trä, 900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
NILS G STENQVIST (1934-2005), färglitografi, signerad och daterad 1988
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 12 del, "Antik", Reijmyre glasbruk
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVLAMPA, mässing och mahogny, 1940-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, AB Tranås Stilarmatur, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
DAVID GECKELER, 3 st, barstolar, "Nerd", Muuto, formgiven 2012
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 4 st, mässing, Skultuna, nr 80, 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
ASSIETTER, 6 st, grönt glas, 1900-talets mitt, möjligen Reijmyre glasbruk
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 000 SEK
REKORDMAGASINET, ca 100 st, samling serietidningar, 1950-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
RING, 18k guld, vikt ca 5,9 g
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, soffa, "Aristokrat", teak, Bröderna Andersson, 1900-talets andra hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, fåtölj, "Aristokrat", teak, Bröderna Andersson, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering1 000 SEK
UNO ÅHRÉN, fällstolar, 6 st, "Bern", Gemla, 2000-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
BERIT JOHANSSON, 4 st brevpressar, glas, 1900-/2000-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
JORDGLOB MED BELYSNING, 1900-talets mitt
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SPEGEL, 1940-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
MASK, skuret och bemålat trä, Afrika
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
FIGUR, glas, Art Glass Team Finland, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SAMLING SILVERSKEDAR, 10 st, silver, bla 1784, tot vikt ca
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
SAMLING REIJMYREGLAS, 9 del, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SANDIN OCH BÜLOW, snurrfåtölj, "Centrum", Materia, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SITTPUFF, Glimåkra of Sweden, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 3 st, olja på duk, 1900-talets mitt
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 SEK
ÅMELLS MÖBLER, vitrinskåp, "Gamla Sverige", 1900-tal
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 SEK
STÖVEKNEKT, allmoge, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
FÄLTYXA, 1900-tal, märkt US
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SITTPUFFAR, 1 par, "Cumulus", Mitab, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING BROSCHER, 9 st, i form av fjärilar, 1900-/2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
MODELLBÅT, "Atlantic", 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
VAS VITREUM, 4 del, vaser och skålar, glas, Vadstena, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPA, mässing, 1960-/70-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SERVISPORSLIN, 8 del, "Ostindia", Rörstrand
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
FÅTÖLJ SAMT PALL, 1940-tal
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
GÖRAN WÄRFF, 4 st ljuslyktor, glas, "Sunflower", Kosta
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
GUNNAR NYLUND, 4 st ytterfoder, stengods, Rörstrand
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
CHIFFONJÉ, nyrenässans, sent 1800-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
HALVMÅNEBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
ELDHUNDAR, 1 par, mässing och gjutjärn, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
NIRVAN RICHTER, klädskåp, björk, Norrgavel, 2000-tal
Slutpris4 500 SEK
Värdering6 000 SEK
TEKOPPAR MED FAT, 6 st, porslin, "Dresden", Villeroy & Boch, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
JULSERVIS, 13 del, glas, Strömgården Design, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KLAFFBORD, 1800-/1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
BORDSLAMPA, gultonat glas, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering300 SEK
FÅTÖLJ, David Design, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
EFVA ATTLING, halsband, silver, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK