ARNE NILSSON (född 1925), akvarell, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
GÖRAN WÄRFF, 73 del glasservis, "Prince", Göran Wärff, Kosta, 1900-talets andra hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering3 000 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
LOCKURNOR, 1 par, porslin och patinerad metall, sannolikt Frankrike, samtida
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 800 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, 1700-talets andra hälft
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Slutpris900 SEK
Värdering3 000 SEK
ARMBANDSUR, 18k guld, Bulova, tot vikt ca 21,5 g
Slutpris7 200 SEK
Värdering6 000 SEK
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, fåtölj, Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 SEK
SIRI RATHSMAN (1895-1974), färglitografi, signerad och daterad 1949
Slutpris950 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, sk Strindbergslampa, patinerad mässing, 1900-tales andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
SOFFA, "Addit", Lammhult, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PALL, kromad metall, AWAB, 1900-talets mitt
Slutpris650 SEK
Värdering500 SEK
MAHJONGSPEL, Kina, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
ELDGAFFEL, smide, sannolikt 1800-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ARNE NORELL, fotpallar, 1 par, Norell, Gripsholmsmodell, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅLAR PÅ FOT, 3 st, keramik, Kaiser, Tyskland, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
BORDSLAMPA, glas, Ateljé Engberg, Urshult, 1900-talets andra hälft
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
STOL, gustaviansk, omkring år 1800
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
SVEPASK, orientalisk, trä, sannolikt 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 10,5 g
Slutpris5 800 SEK
Värdering6 000 SEK
BANKETT, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
FIGUR, lergods, sannolikt Aldo Londi, Bitossi, Italien
Slutpris400 SEK
Värdering600 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BRUNO MATHSSON, slagbord, "Maria Flap", Firma Karl Mathsson
Slutpris14 000 SEK
Värdering18 000 SEK
MODELLSKEPP, 1900-tal
MODELLSKEPP, 1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, glas och metall, 1960-/70-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KARAFF OCH GLAS, 3 del, glas, sannolikt Reijmyre glasbruk, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
TIDNINGSSTÄLL, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
CLAES HAKE (född 1945), litografi, signerad och numrerad 136/150
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
GUNGSTOL, thonetstil, 1800-/1900-tal
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brons, 1800-/1900-tal
Slutpris700 SEK
Värdering800 SEK
SLAGBORD, furu,1800-tal
SLAGBORD, furu,1800-tal
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
SITTPUFF, Mitab, 2000-tal
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad H Boye, 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
PLUNTOR, 2 st, glas, 1800-tal
PLUNTOR, 2 st, glas, 1800-tal
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
RING, 23k guld, vikt ca 6,5 g
RING, 23k guld, vikt ca 6,5 g
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
GLASSERVIS, 22 del, glas, 1960/70-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
KÄRL, allmoge, 1800-tal
KÄRL, allmoge, 1800-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 SEK
STOLAR, 4 st, Gillis Lundgren, "Öglan", Ikea, 1900-talets andra hälft
Slutpris500 SEK
Värdering600 SEK
VÄGGLAMPA. glas och mässing, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LAMPSKÄRMAR, 2 + 2 st, 2000-tal
Slutpris550 SEK
Värdering300 SEK
TIDNINGSHYLLA, 1900-talets mitt
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England, olja på pannå, signerad och daterad W Shaw 1826
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 SEK
SUPKOPPAR, 6 st, silver, Mema, total vikt ca 330 g
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris5 800 SEK
Värdering6 000 SEK
SJÖKORT, ca 18 st, 1900-tales andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, T Eldh, Göteborg 1961, tot vikt ca
Slutpris600 SEK
Värdering1 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på duk, signerad HJ Hilding, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK