OKÄND KONSTNÄR, skulptur, gips, sannolikt 1900-talets andra hälft
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
KANDELABER, smide, Smed Olle, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
FAT, 4 st, porslin, orientaliska, 1800-/1900-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
PETER BRANDT, pall, "Bimbo", Blå Station, Åhus, 2012
Slutpris250 SEK
Värdering300 SEK
MATSKEDAR, 3 st, silver, svenska stämplar BT 1823, tot vikt ca 195 g
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
SIMON GATE, skål, "Tusen fönster", kristall, Orrefors
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, vitmetall, jugend, tidigt 1900-tal
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
SKÅLFAT, porslin, Meissen, 1800-/1900-tal
Slutpris800 SEK
Värdering1 500 SEK
SKÅLFAT, tenn, 1900-/2000-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, sent 1800-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
SALONGSMÖBEL, 7 del, Carl Larssonstil, 1900-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
KITTEL, koppar, David Andersson Eskilstuna, 1900-tal
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
BØRGE MOGENSEN, soffa, Fredericia stolefabrik, modell 2208, etikettmärkt
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
ESTRID ERICSON, 2 st kuddar, "Elephant", Svenskt Tenn
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris5 800 SEK
Värdering7 000 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 SEK
PLÄD, Klippan, år 2022
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 SEK
AGNE JOHANSSON, olja på duk, signerad
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, porslin, större modell, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
FÅTÖLJ, Michael Sodeau, "Oyster", Offecct, 2000-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 SEK
PRIMUSKÖK, emaljerat, 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
ALLAN HORSAK (1937-2004), akvarell, signerad och daterad -96
Slutpris300 SEK
Värdering500 SEK
ALVAR AALTO, 6 st stolar, modell 66, Artek, 2000-tal
Slutpris8 000 SEK
Värdering10 000 SEK
PETER J LASSEN, modul, Montana, 2000-tal
Slutpris450 SEK
Värdering600 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, collier och örhängen, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
VÄGGLAMPETT, barockstil, sannolikt 1800-tal
Slutpris600 SEK
Värdering700 SEK
REKORDMAGASINET, nr 37, 1958, med motiv av Eddie Machen och samlarbild av bla Pelé
Slutpris3 400 SEK
Värdering5 000 SEK
TAKKRONA, mässing, Metallslöjden Gusum, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING BROSCHER, 10 st, mestadels 1900-talets mitt
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016), olja på pannå, signerad, daterad à tergo 1984
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
STOL, Martela, "Sola serien", 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering500 SEK
LEKSAKSBILAR, 4 st, bla Brio, Arnold, 1900-talets mitt
Slutpris1 900 SEK
Värdering500 SEK
BERGÈRE, Louis XVI-stil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
TRÄDGÅRDSURNA, stenmassa, 1900-tal
Slutpris350 SEK
Värdering500 SEK
BREVPRESSAR, 4 st, glas, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering300 SEK
SIGRID RICHTER, "Eden", kaffeservis, 16 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets mitt
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 200 SEK
GÖRAN WÄRFF, 1 par, ljuslyktor, glas, "Polar", Kosta
Slutpris400 SEK
Värdering300 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, glas, "Capella", Lars Hellsten, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Slutpris100 SEK
Värdering300 SEK
HÄNGE MED KEDJA, 18k guld, vikt ca 7,7 g
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 500 SEK
CAMÈ, hänge, 18k guld, vikt ca 4,2g
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 SEK
BORDSLAMPA, mässing, sent 1900-tal
Slutpris600 SEK
Värdering500 SEK
SAMLING BIJOUTERIER, broscher, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, signerad G Lind
Slutpris150 SEK
Värdering300 SEK
SERVISGLAS, 10 del, glas, Reijmyre glasbruk, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK
STIG LINDBERG, bordslampa, stengods, Gustavsbergs studio, signerad
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 SEK
JOSEF EKBERG, vas, keramik, Gustavsberg, 1900-talets mitt
Slutpris250 SEK
Värdering500 SEK