- Det dukade bordetRensa filter
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, "Haga", Skandia, 1940, tot vikt ca 170 g
Aktuellt bud800 SEK
Värdering1 200 SEK
DUKAR, 4 st, linnedamast
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, 1700-/1800-tal
Startbud200 SEK
Värdering1 500 SEK
VASER OCH LJUSLYKTOR, 5 del, glas, Reijmyre, mestadels 1900-talets mitt
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
ERIKA LAGERBIELKE, skål på fot, glas, "Tigris", Orrefors, osignerad
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
BENGT ORUP, karaff, glas, "Strikt", Johansfors, 1900-talets mitt
Aktuellt bud250 SEK
Värdering300 SEK
BENGT ORUP, 49 del, glasservis, glas, "Recette", Johansfors
Aktuellt bud200 SEK
Värdering800 SEK
INGEBORG LUNDIN, 19 del glasservis, kristall, "Silvia", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering600 SEK
ERIK HÖGLUND, fat på fot, glas, "Chribska", signerad och daterad -92
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
KANDELABRAR, 1 par, mässing, Gusums Bruk, no 21, 1900-tal
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering5 000 SEK
KJELL ENGMAN, tillbringare, glas, Kosta Boda Artist Collection, signerad
Aktuellt bud400 SEK
Värdering800 SEK
OSTKUPOR, 2 st, glas, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, K&EC, 1956, vikt ca 249 g
Aktuellt bud550 SEK
Värdering400 SEK
SKÅLAR OCH SKÅLFAT, 3 st, glas, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
GÖRAN WÄRFF, 32 del, servisdelar, kristall, "Silvia", Orrefors, 1900-talets andra hälft
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
FAT, 2 st, stengods, Upsala Ekeby, 1900-talets andra hälft
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
SOCKER OCH GRÄDDKANNA, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1112 samt 1031
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
KJELL ENGMAN, kanna, glas, "Bon Bon", Kosta Boda, osignerad
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
KAFFEKANNA, större modell, koppar, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
NILS LANDBERG, vas, Orrefors, signerad
Aktuellt bud850 SEK
Värdering1 000 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 4 st, vinglas, Kosta Boda
Aktuellt bud700 SEK
Värdering1 200 SEK
MOCKAKOPPAR MED FAT, 8 st, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, nr 1038
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
STIG LINDBERG, 3 del, servisporslin, keramik, "Terma", Gustavsberg
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
PLÅTBURKAR, 5 st, "CACAO", 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, 5 st, pokalglas, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud350 SEK
Värdering800 SEK
ARTHUR PERCY, bordsuppsats med skål, keramik, "Neapel", Gefle, 1900-talets första hälft
Startbud200 SEK
Värdering400 SEK
KONJAKSKUPOR, 8 st, glas, Orrefors, 1900-talets andra hälft
Aktuellt bud250 SEK
Värdering400 SEK
ULRIKA HYDMAN VALLIEN, 4 del, glas, Kosta Boda
Aktuellt bud200 SEK
Värdering400 SEK
ASSIETTER, 4+1 st, porslin, Kina, 1800-/1900-tal
Startbud200 SEK
Värdering800 SEK
ERIK HÖGLUND, skål, glas, 1900-talets andra hälft, signerad
Startbud100 SEK
Värdering300 SEK
Startbud200 SEK
Värdering1 200 SEK
GLAS, 12 st, 1900-talets första hälft
Aktuellt bud200 SEK
Värdering500 SEK
BERTEL GARDBERG, 22 del, bestickuppsättning, "Triennale", Fiskars, Finland 1900-tal
Aktuellt bud250 SEK
Värdering2 000 SEK