4908 AXEL EINAR HJORTH, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet, NK, 1930-tal
Syrabetsad ek, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, ritningsnummer 36272, överdel med ett hyllplan, nederdel med skåpsdel med räfflad dörr och två bakomliggande hyllplan, höjd 190, längd 90, djup 62 cm
Konditionsrapport - Smärre slitage, mindre avslag nederkant
Värdering | 3 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 22.5% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Fraktavgift (från) | 900 SEK |