Börjar: 19 feb 2022 15:00Avslutas: 28 feb 2022 17:00
Februariauktion
Februariauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
- MöblerRensa filter
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
CAFÉBORD, 1900-/2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering300 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 2 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 SEK
FLADDERMUSFÅTÖLJER, 1 par, 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 000 SEK
TABURETT, gustaviansk stil, 1900-tales första hälft
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 SEK
BOKHYLLA, tre delar, 1960-/70-tal, teak
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
BERGÈRE, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
MATBORD, senempire, 1800-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
CHARLES OCH RAY EAMES, 4 st karmstolar, "Eames plastic chair DAW", Vitra
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 SEK
STOLAR, 4 st, empirestil, 1900-talets början
Slutpris550 SEK
Värdering1 000 SEK
SOFFBORD, 1970-tal
Slutpris200 SEK
Värdering800 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, skivor av marmor
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
STOLAR, 1 par, gustaviansk stil, 1800-tal
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
KARMSTOL, empirestil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
SIDEBOARD, 1930-tal, fanerat med björk
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
SPELBORD, empirestil, 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
DAMARBETSBORD, empirestil, 1800-tal
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
SALONGSBORD, empirestil, 1800-tal
Slutpris650 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering2 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Slutpris850 SEK
Värdering1 200 SEK
GOLVSTAFFLI, 1900-/2000-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 SEK
SIDEBOARD, 1950-/60-tal, teak
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
IB KOFOD LARSEN, pall, "Siesta", OPE, 1960-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 SEK
KORGFÅTÖLJER, 1 par, 1900-tal
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, "Luxembourg", Frédéric Sofia, Fermob, 2000-tal
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 500 SEK
POTTSTOL, allmoge, 1800-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
PIET HEIN och BRUNO MATHSSON, bord, "Superellips", skiva i björk
Slutpris750 SEK
Värdering800 SEK
TABURETTER, 1 par, gustavianska, stockholmsarbeten
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal, bonad björk
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
FRITZ HANSEN, pall, 1950-/60-tal
Slutpris600 SEK
Värdering800 SEK
MATBORD, senempire, 1800-talets första hälft
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 SEK
FÅTÖLJ, omkring 1900-talets mitt
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 SEK
SERVERINGSVAGN, 1900-talets första hälft
Slutpris650 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 6 st, 1800-talets slut
Slutpris200 SEK
Värdering600 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Slutpris500 SEK
Värdering1 000 SEK
PALL, rokokostil, 1900-talets första hälft
Slutpris200 SEK
Värdering400 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen
Slutpris1 300 SEK
Värdering2 000 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord "Loop, Hay, Danmark
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 SEK
PALLAR, ett par, samtida
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 SEK
BARPALLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft
Slutpris250 SEK
Värdering600 SEK
ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol "Oxford", Fritz Hansen.
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
STOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris450 SEK
Värdering1 200 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, empirestil, omkring år 1900
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 500 SEK
KARMSTOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft
Slutpris1 400 SEK
Värdering2 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, Gemla, 1900-talets andra hälft
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
BOCKBORD, 1800-tal, furu
Slutpris3 500 SEK
Värdering4 000 SEK
PALL, barock, 1700-tal
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 SEK
SKRIVSTOL, England, 1900-tal
Slutpris2 400 SEK
Värdering800 SEK