Börjar: 5 jan 2022 13:41Avslutas: 24 jan 2022 17:00
Januariauktion
Januariauktionen är avslutad
Se slutpriser i katalogen nedan
- FurnitureRensa filter
JOSEF FRANK, golvlampa, "Lilla Kamelen", modellnr 2568, Firma Svenskt Tenn
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
LOVE NEUSCHÜTZ, "Ypsilon", matbord, Karl Andersson & Söner
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 6 st stolar, "Myran", Fritz Hansen, Danmark
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 000 SEK
ARNE JACOBSEN, 5 st stolar, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 500 SEK
BØRGE MOGENSEN, fåtölj med fotpall, Fredericia Stolefabrik, Danmark
Slutpris12 500 SEK
Värdering8 000 SEK
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 500 SEK
ARNE JACOBSEN, stolar, 7 st, "Sjuan", för Fritz Hansen
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HANS JOHANSSON, soffbord, "Tema", Karl Andersson & Söner
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 000 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Primo/låg, Yngve Ekström, Swedese
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 000 SEK
CARL MALMSTEN, fåtölj, "Vår Fru", 1900-talets andra hälft
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 SEK
BORD, 1800-tal
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 500 SEK
LEIF JØRGENSEN, matbord "Loop, Hay, Danmark
Slutpris300 SEK
Värdering1 000 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 500 SEK
BRUNO MATHSSON OCH PIET HEIN, matbord, "Superellips", Fritz Hansen
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 500 SEK
STOLAR, 4 st, sk göteborgsstolar, 1900-talets första hälft
Slutpris900 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 000 SEK
PIEDESTAL, 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
ORGELPALL, 1900-talets första hälft
Slutpris350 SEK
Värdering300 SEK
STOLAR, 6 st, rokokostil, 1900-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 SEK
SATSBORD, 3 del, England, 1900-talets andra hälft, idegran
Slutpris400 SEK
Värdering800 SEK
BYRÅ, 1900-talets första hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
Slutpris550 SEK
Värdering800 SEK
GOLVUR, allmoge, 1800-talets andra hälft
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
TRÄSTEGE, 1900-talets första hälft
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 SEK
SPEGEL, 1900-talets mitt
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal, fanerat med lövträ
Slutpris600 SEK
Värdering1 500 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början
Slutpris9 500 SEK
Värdering8 000 SEK
KARMSTOL, England, 1900-tal, klädsel av grönt skinn
Slutpris950 SEK
Värdering1 200 SEK
KONTORSSTOL, Ring Mekanikk, Norge, klädsel av svart skinn
Slutpris300 SEK
Värdering1 200 SEK
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets första hälft, klädsel av brunt skinn
Slutpris850 SEK
Värdering1 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, gustaviansk stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 SEK
KLÄDHÄNGARE, 1900-talets andra hälft, AB Ragnar Torkelson
Slutpris450 SEK
Värdering500 SEK
PIERO LISSONI, soffa, "Box", Living Divani, Italien
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 000 SEK
HEE WELLING & HAY, karmstol, "About a Chair", Danmark
Slutpris300 SEK
Värdering400 SEK
BRUNO MATHSSON, soffbord, bok
Slutpris1 500 SEK
Värdering800 SEK
LAMPBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft, mahogny
Slutpris350 SEK
Värdering600 SEK
KLÄDHÄNGARE, Lourens Fischer, 2000-tal
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, AB OH Sjögren, Tranås
Slutpris500 SEK
Värdering1 500 SEK
SOFFA, Materia, 2000-tal
Slutpris200 SEK
Värdering1 000 SEK
CHARLES & RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 SEK
CHARLES RAY EAMES, skrivbordsstol, "EA-108", Vitra
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, AB OH Sjögren, Tranås
Slutpris700 SEK
Värdering1 500 SEK
FÅTÖLJ, 2000-tal, snurrbar
Slutpris400 SEK
Värdering500 SEK
JONAS BOHLIN, tidskriftshylla "Zink", Källemo
Slutpris650 SEK
Värdering1 200 SEK
VITRINSKÅP, England, 1900-talets första hälft
Slutpris1 000 SEK
Värdering2 000 SEK
SEKRETÄR, England, 1900-talets andra hälft, idegran
Slutpris450 SEK
Värdering800 SEK