OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-tal, olja på papp, osignerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
MÄRKLIN, tågbana samt vagnar, mestadels 1950-/60-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
KAFFESERVIS, 6 del, porslin, Meissen, Tyskland, empire, 1800-talets första hälft
Final bid1,000 SEK
Est2,000 SEK
SKÅP, teak, av Ulf Ekdahl 1973
Final bid4,000 SEK
Est1,000 SEK
OIDENTIFERAD KONSTNÄR, sannolikt Englad, 1800-/1900-tal, olja på duk, osignerad
Final bid1,700 SEK
Est1,000 SEK
COLLIER, 18k guld, med cabochonslipade ametister, tot vikt ca 6 g
Final bid2,200 SEK
Est2,000 SEK
FÅTÖLJ, David Design, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
KORKSKRUV, teak och metall, 1900-talets mitt
Final bid100 SEK
Est200 SEK
STEKFAT, porslin, Rörstrand, 1800-/1900-tal
Final bid100 SEK
Est300 SEK
RESEBESTICK, 3 del, silver, i etui från Annie Stendström Norrköping, 1927, tot vikt ca 130 g
Final bid200 SEK
Est300 SEK
ERIK HÖGLUND, takkrona, smide, Boda, 1960-tal
Final bid1,100 SEK
Est1,000 SEK
SÄNGBORD/SIDOBORD, 1 par, gustaviansk stil, 1800-/1900-tal
Final bid2,800 SEK
Est1,200 SEK
ODDMAR BJÖRKLUND (1907-1997), olja på duk, signerad
Final bid300 SEK
Est500 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Stockholm 1937
Final bid1,400 SEK
Est1,800 SEK
Final bid350 SEK
Est800 SEK
Final bid750 SEK
Est600 SEK
TAKLAMPA, koppar och glas, 1900-talets början
Final bid200 SEK
Est500 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, osignerad
Final bid250 SEK
Est300 SEK
SIDOBORD, 1 par, 1800-talets slut
Final bid650 SEK
Est800 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, gjutgods, 1800-talets slut
Final bid200 SEK
Est300 SEK
VAS, porslin, Kina, 1900-tal, signerad
Final bid400 SEK
Est300 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft
Final bid500 SEK
Est600 SEK
SIDOBORD, 1 par, tidigt 1900-tal
Final bid250 SEK
Est500 SEK
BORDSLAMPA, vitmetall, funkis, 1900-talets första hälft
Final bid400 SEK
Est800 SEK
BERGÈRER, 1 par, rokokostil, 1900-talets andra hälft
Final bid1,600 SEK
Est800 SEK
SKÅL, vitmetall och trä, orientalisk, sannolikt 1800-/1900-tal
Final bid150 SEK
Est300 SEK
BESTICK, 36 del, rostfritt stål, "Focus de Luxe", Folke Arström, Gense, 1900-talets andra hälft
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
BLOMBORD, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Final bid3,000 SEK
Est4,000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, sannolikt England, 1800-/1900-tal, olja på duk, otydligt signerad
Final bid100 SEK
Est300 SEK
VÄGGUR, brons, Louis XIV-stil, 1800-/1900-tal
Final bid950 SEK
Est800 SEK
SKRIVSTOL, 1900-talets första hälft
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BURBERRYS, trenchcoat, strlk ca 42
Final bid400 SEK
Est800 SEK
SIDOBORD, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft
Final bid250 SEK
Est300 SEK
Final bid400 SEK
Est600 SEK
PIEDESTAL, bronserad, 1900-talets mitt
Final bid200 SEK
Est500 SEK
BERTIL VALLIEN, vas, glas, Artist Collection, Boda, signerad
Final bid450 SEK
Est600 SEK
BORD, Carl Larssonstil, 1900-talets början
Final bid650 SEK
Est800 SEK
GOLVLAMPA, Cottex, 1900-talets slut
Final bid300 SEK
Est800 SEK
SKRIVSTOL, Arper, 2000-tal
Final bid200 SEK
Est500 SEK
SJÖKORT, "Utgivna av kungl sjökartverket 1910 H Unér Aktiebolag Norrköping"
Final bid200 SEK
Est300 SEK
MICHAEL ANASTASSIADES, bordslampa, "IC Lights T1 låg", Flos, Italien, samtida
Final bid1,600 SEK
Est2,000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 1 par, mässing, barockstil, 1900-talets första hälft
Final bid650 SEK
Est500 SEK
VÄGGLAMPA, By Rydéns, samtida
Final bid200 SEK
Est300 SEK
SAMLING MYNT, olika valörer och årtal, bla 2 kr, 5 kr, 5 öre, främst 1900-tal
Final bid1,200 SEK
Est2,000 SEK
SKÅL, silver, CH Hallberg, vikt ca 160 g
Final bid750 SEK
Est500 SEK
TÅNG, BAKELSESPADE OCH BÄGARE, silver, tot vikt ca 210 g
Final bid1,000 SEK
Est1,000 SEK
PRYDNADSVÄRJOR, 1 par, Wilkinson, England, 1900-tal
Final bid750 SEK
Est500 SEK
LODUR, omkring år 1900
Final bid800 SEK
Est800 SEK